REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Odrestaurowano zabytkowy sąd z czasów zaboru rosyjskiego

  • Autor: PAP
  • 10 mar 2014 12:04
Odrestaurowano zabytkowy sąd z czasów zaboru rosyjskiego
fot. Fotolia

Jeden z najciekawszych zabytków architektury sądowej w Polsce, wybudowany w okresie zaboru rosyjskiego sąd w Lublinie, odzyskał dawny blask po trwającej 2,5 roku renowacji. W zabytkowym budynku funkcjonuje obecnie Sąd Rejonowy Lublin - Zachód.

REKLAMA

W budynku zachowało się niemal kompletne wyposażenie wnętrza. "Widać tu troskę o każdy szczegół, począwszy od pokrytych dekoracją drzwi wejściowych, poprzez wystrój westybulu i pomieszczeń biurowych, gdzie są bogate dekoracje sztukatorskie, kaflowe piece z dekoracyjnymi nadstawkami i kominki, a skończywszy na żeliwnych drzwiczkach do przewodów wentylacyjnych zdobionych motywem kominiarza" - powiedział za-ca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie Dariusz Kopciowski.

Budynek sądu wzniesiono w latach 1892-95, według projektu pomocnika architekta gubernialnego inż. Mariana Jarzyńskiego. Zbudowany został według wzorów rosyjskiej architektury sądowej, ale zastosowano w nim wiele jak na owe czasy nowoczesnych rozwiązań.

Obszerny dwupoziomowy główny hol budynku, z galerią na pierwszym piętrze, oświetlony został za pomocą przeszklonego dachu, co w tamtych czasach było rzadko spotykane. Zainstalowano też oświetlenie gazowe, co w ówczesnym Lublinie było rozwiązaniem prekursorskim. Ustawiono 35 pieców kaflowych, a w pomieszczeniach ogólnodostępnych zastosowano ogrzewanie powietrzne.

Sąd został zaprojektowany z myślą o dużej liczbie interesantów. Wejście prowadzi przez westybul - rodzaj obszernego przedsionka - zdobiony sztukaterią gipsową, w którym znajdują się schody prowadzące do holu. Sale rozpraw mają oddzielne wejścia dla składu sądzącego i dla podsądnych oraz publiczności.

Kontrakt na budowę gmachu opiewał na 154 tys. rubli, ostatecznie budowa kosztowała władze carskie 180 tys. rubli. Była to suma zawrotna. Trójnawowy neogotycki kościół parafialny w podlubelskich Zemborzycach, wybudowany kilka lat później, kosztował z pełnym wyposażeniem - ołtarze, ławki, organy - niespełna 40 tys. rubli.

Sąd powstał na wąskiej, prostokątnej działce, krótszym bokiem przylegającej do Krakowskiego Przedmieścia. Budynek jest odsunięty od ulicy, co wynikło z zapisów umowy kupna-sprzedaży działki, w której prezes sądu zobowiązał się do niezabudowania części działki na odległość 30 łokci od ulicy, aby - jak to ujęto we wpisie do księgi wieczystej - sąsiednich budynków mieszkalnych "nie pozbawiać należytego wyglądu".

Remont budynku polegał m.in. na przystosowaniu go do współczesnych potrzeb. Fasada budynku zachowana została w kształcie z drugiej połowy lat 30-tych XX wieku, kiedy uproszczono dekoracje architektoniczną, zdjęto większość dekoracji sztukatorskich, przebito nowe okna. Pierwotnie elewacja była bardziej dekoracyjna, co dokumentują pocztówki z 1918 r.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY