REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"

  • Autor: propertydesign.pl
  • 17 kwi 2014 15:24
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku, fot. Muzeum Łazienki Królewskie
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie rozpoczęło konsultacje społeczne związane z budową Ogrodu XXI wieku z podziemnym pawilonem wystawowym. Uczestnikom badań zostanie zaprezentowana koncepcja pokonkursowa projektu, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Środowiska.

REKLAMA

Poprzez urządzenie na obecnym terenie gospodarczym nowego Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym, dokona się rewitalizacja obszaru dziedzictwa naturalnego i kulturalnego Łazienek Królewskich. Pod nowym Ogrodem XXI wieku powstanie pawilon wystawowy, który włączy Łazienki Królewskie i Warszawę do międzynarodowej wymiany dużych, muzealnych wystaw czasowych.

Zwycięski projekt to dzieło holendersko-polskiego zespołu architektów: Mecanoo International, jojko+nawrocki architekci z Katowic, Michael R. van Gessel oraz DELVA Landscape Architects. Architekci przedstawiają teraz do konsultacji koncepcję pokonkursową, która uwzględnia szczegółowe potrzeby Muzeum Łazienki Królewskie i uwagi ekspertów, co będzie podstawą dla dalszych prac projektowych.

Założenia zagospodarowania terenu

Ogród XXI wieku z pawilonem wystawowym, zlokalizowanym całkowicie pod powierzchnią ogrodu, zaprojektowano na nieużytkowanym terenie gospodarczym, gdzie znajdują się nieczynne od lat i przeznaczone do rozbiórki szklarnie. Teren o powierzchni ponad 2.5 hektara usytuowany jest w południowo-zachodniej części Królewskich Ogrodów od ulicy Parkowej. Projektowany nowy Ogród XXI wieku będzie usytuowany wzdłuż Alei Chińskiej, która stanowi oś całego założenia Łazienek i połączy się w sposób organiczny z całym zespołem istniejących historycznych ogrodów. Powstaną nowe atrakcyjne perspektywy widokowe na sąsiadujące ogrody i Nową Oranżerię.

Koncepcja Ogrodu XXI wieku

Ogród XXI wieku będzie miał formę „falującej łąki kwietnej". Będzie wznosił się i opadał wzdłuż Alei Chińskiej. W najwyższym miejscu, w strefie wejścia do podziemnego pawilonu, ogród będzie wynosił się na wysokość około 6 metrów ponad obecny poziom terenu. Powstanie w ten sposób również atrakcyjny punkt widokowy. Powierzchnia ogrodu będzie pokryta całorocznymi roślinami  kwiatowymi, które są charakterystyczne dla „łąki polskiej”. Będzie miejscem swobodnego spaceru i wypoczynku, znajdą się tu również plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń rodzinna.

 - Należy podkreślić, że projekt w żaden sposób nie ingeruje w zabytkowy charakter już istniejących, historycznych ogrodów – powiedział Tadeusz Zielniewicz, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. – Wręcz przeciwnie, nowe zagospodarowanie poprzez twórczą rewitalizację nieużytkowanych terenów gospodarczych, włączy projektowany Ogród XXI wieku do całego zespołu, który tworzą obecnie Ogród Królewski z XVIII wieku, Ogród Romantyczny z XIX wieku oraz Ogrody Modernistyczne powstałe w XX wieku. Nasze działanie porządkuje otoczenie Łazienek i proponuje ich harmonijny rozwój o nowy Ogród XXI wieku – dodał.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY