REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Okrągła kładka dla pieszych nad rondem w centrum Warszawy?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 sty 2015 12:00
Okrągła kładka dla pieszych nad rondem w centrum Warszawy?
Propozycja kładki nad rondem Dmowskiego w Warszawie, fot. KO:Operacja Miejska

Miejscy aktywiści z organizacji KO:Operacja Miejska przedstawili swój pomysł na temat omawianego ostatnio przejścia dla pieszych na rondzie Dmowskiego w Warszawie. Miałaby być to okrągła kładka zawieszona nad rondem. Zobaczcie wizualizację tego odważnego projektu.

REKLAMA

Niedawno w warszawskim ratuszu podjęto ponownie rozmowy o wyciągnięciu przejść dla pieszych z podziemi na powierzchnię w samym centrum Warszawy - na rondzie Dmowskiego. Pomysł sprzed lat wrócił i zaczęły się dyskusje i rozważania.

Aktywiści z KO:Operacji Miejskiej zaproponowali swój oryginalny i odważny pomysł umieszczenia nad rondem okrągłej kładki dla pieszych. Argumentują swój pomysł innym projektem z Polski - taka kładka nad rondem jest już w Rzeszowie.

O węźle gordyjskim na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi rozmawialiśmy z architektem Wojciechem Popławskim z pracowni OP Architekten. Kilka lat temu OP Architekten wzięło udział w konkursie organizowanym przez m.st. Warszawę na przebudowę skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. 

- To był ciekawy konkurs, ponieważ dotyczył najważniejszego skrzyżowania w stolicy – „węzła gordyjskiego”, który kumuluje, krzyżuje i który ciągle nie najlepiej funkcjonuje. Czemu? Piesi są pokrzywdzeni, ponieważ muszą korzystać z podziemnych, zatłoczonych i dość nieatrakcyjnych przejść, tracąc kontakt z miastem, gubiąc orientację w przestrzeni. W Europie Zachodniej zdecydowanie odchodzi się od takich rozwiązań na rzecz klasycznych przestrzeni publicznych: placów, skwerów oraz miejsc, w których łączy się komunikację, szczególnie z pieszą i z usługami. Przoduje w tej dziedzinie też ostatnio Nowy Jork, udowadniając jak dysponując niskimi kosztami można ożywić przestrzeń miejską zupełnie zdegradowaną przez komunikację samochodową - powiedział Wojciech Popławski.

Czy propozycja KO:Operacji Miejskiej ma szanse realizacji i czy spodobałaby się mieszkańcom?

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY