REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Olsztyn: Otwarto centrum żeglarskie nad jeziorem Ukiel

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2015 09:10

Nowoczesne Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego "Słoneczna Polana" otwarto w sobotę nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. To ostatnia z trzech miejskich inwestycji służących zagospodarowaniu brzegów największego olsztyńskiego akwenu.

REKLAMA

Zdaniem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza oddanie do użytku całorocznego kompleksu rekreacyjno-sportowego nad jeziorem Ukiel pozwoli lepiej wykorzystać potencjał turystyczny miasta. Jak przypomniał, centrum żeglarskie jest trzecią i ostatnią inwestycją zrealizowaną nad tym akwenem. Wcześniej zmodernizowano plażę miejską i otwarto ośrodek szkolenia kajakarzy.

Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego na Słonecznej Polanie składa się z mariny z salami szkoleniowymi, hangaru z warsztatem szkutniczym, slipów do wodowania oraz pomostów, przy których cumować może ok. 100 łodzi i jachtów. Mieści się tam też siłownia z salami odnowy biologicznej, wypożyczalnia sprzętu pływającego i sportowego. W ramach tej inwestycji zbudowano również boisko i ścieżkę spacerowo-rowerową nad Zatoką Miłą.

Przystań ma służyć głównie szkoleniu żeglarskiemu młodzieży, ale także amatorom sportów wodnych oraz profesjonalnym żeglarzom i bojerowcom. Miasto za 3,2 mln zł zakupiło bojery i jachty - od tych najprostszych po profesjonalne łodzie klas wyczynowych. Na wyposażeniu bazy żeglarskiej jest też sprzęt do rekreacji, w tym rowery, narty biegowe i nartorolki.

Poza bazą żeglarską w skład Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel wchodzą zmodernizowana plaża miejska i ośrodek szkolenia kajakarzy. Na brzegu jeziora powstały również hala i boiska do siatkówki plażowej oraz gry w squasha, nowe mola i pomosty, parkingi, wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych i zimowych. Wokół jeziora wytyczono szlak do turystyki pieszej i rowerowej, który zimą pełnić ma funkcję trasy narciarskiej.

Budowa całorocznej infrastruktury rekreacyjno-sportowego nad jeziorem Ukiel oraz uzbrojenie działek w tzw. strefach przedsiębiorczości, które miasto oferuje inwestorom pod działalność hotelową i rekreacyjną, kosztowało blisko 100 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jezioro Ukiel jest największym z 11 jezior leżących w granicach administracyjnych Olsztyna. Ma powierzchnię 412 ha i głębokość 43 m. Linia brzegowa o długości 22,5 km tworzy wiele zatok i półwyspów

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY