REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Olsztyn: Ruszyła debata o rewitalizacji Koszar Dragonów

  • Autor: olsztyn.com.pl
  • 19 sty 2015 09:59
Olsztyn: Ruszyła debata o rewitalizacji Koszar Dragonów
Koszary Dragonów, Olsztyn, fot. warnija.org.pl

Koszary dragonów w Olsztynie są wpisane do rejestru zabytków. Wpisały się też znacząco w historię miasta. To dlatego na konsultacjach w sprawie rewitalizacji olsztynianie stanowczo powiedzieli nie dla centrum handlowego w zabytkowych budynkach.

REKLAMA

Jakie znaczenie dla Olsztyna mają zabytkowe Koszary Dragonów, jaka jest ich historia i jaka powinna być ich przyszłość? Na to pytanie odpowiedzi próbowali znaleźć uczestnicy seminarium, którego realizatorzy – społecznicy i urzędnicy – liczą, iż wypracowane założenia przełożą się na właściwy przebieg ich współpracy w zakresie ratowania zabytków miejskich, w tym Koszar Dragonów. Spotkanie odbyło się w miejscu nieprzypadkowym, bo w dawnym Tartaku Raphaelsohnów, a obecnie Muzeum Nowoczesności. Obiekt jest dowodem na to, że zabytkowe miejsca – odpowiednio zagospodarowane – mogą świecić dawnym blaskiem i służyć mieszkańcom stolicy Warmii i Mazur.

Koszary Dragonów to miejsce, które olsztynianie najchętniej zmieniliby w centrum kultury i sztuki, galerię, czy restauracje i kawiarnię. Wyniki badań przeprowadzonych przez socjologów z UWM-u wśród olsztynian - potwierdzają tezę, że mieszkańcy miasta nie chcą tu kolejnego centrum handlowego, sklepów, czy nocnych klubów.

Koszary Dragonów

Początek olsztyńskiego garnizonu to rok 1884, kiedy do miasta przybył Wschodniopruski Batalionu Strzelców nr 1, umieszczony w koszarach przy ulicy Kromera. Zespół koszar dragonów ulokowano na północnej części wzgórza Soja stosunkowo niedaleko torów kolejowych i w sąsiedztwie cmentarza parafii św. Jakuba. 

Architekturę budynków cechowała typowa dla tego okresu ceglana zabudowa. Część obiektów powstała w technice ryglowej i drewnianej. Detale to w większości formy eklektyczne, chociaż większość z nich inspirowana jest prostotą architektury romańskiej. Codzienna aktywność kawalerzystów dotyczyła również terenów po wschodniej stronie kompleksu, które opadały w kierunku wijącej się poniżej Łyny. Były tam kolejne place jeździeckie, pojono konie, urządzano zawody.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY