REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Olsztynianie chcą kociej kawiarni i... łynostrady

  • Autor: PAP
  • 05 paź 2015 16:15
Olsztynianie chcą kociej kawiarni i... łynostrady
fot. mhobl, flickr.com

Łynostrada czyli promenada spacerowo-rowerowa, place zabaw, plenerowe siłownie oraz kocia kawiarnia zostaną zrealizowane z budżetu obywatelskiego Olsztyna w 2016 roku. W poniedziałek urzędnicy ogłosili listę zwycięskich projektów.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przypomniał, że tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego była trzecią z kolei, cieszącą się do tej pory największym zainteresowaniem mieszkańców.

"Cieszymy się, że nasi mieszkańcy są aktywni i zgłaszają projekty, które w ich przekonaniu powinny być w pierwszej kolejności realizowane. To jest bardzo cenne, by mieszkańcy współdecydowali w zarządzaniu miastem, dotyczy to zarówno budżetu obywatelskiego jak i innych sfer funkcjonowania miasta"- podkreślił Grzymowicz.

W tym roku mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły w 23 osiedlach oraz zaproponować pomysł na projekt ogólnomiejski - realizowany na terenie całego miasta. Każdy projekt osiedlowy mógł być dofinansowany kwotą 110 tys zł; natomiast projekt ogólnomiejski mógł zyskać finansowanie w wysokości 1 mln zł.

Wśród projektów ogólnomiejskich zwyciężyła Łynostrada. Paweł Klonowski ze Stowarzyszenia Wizja Lokalna, które obok Forum Rozwoju Olsztyna zgłosiło Łynostradę do budżetu obywatelskiego powiedział PAP, że budowa promenady spacerowo-rowerowej to koncepcja spinająca wszystkie tereny zielone niezagospodarowane do tej pory.

"Trasa będzie wiodła przez tereny ogródków działkowych czy tereny zielone na osiedlu Brzeziny, ale także przez nowo otwarte parki - centralny czy podzamcze. Początkowo zakładamy budowę 1,5 kilometrowego odcinka, ale mamy sygnały także z okolicznych gmin Dywity czy Bartąg, które także chciałyby się znaleźć na trasie Łynostrady" - dodał Klonowski. Dodał, że rodzaj nawierzchni Łynostrady czy rozmieszczenie oświetlenia ulicznego albo ławek zostaną uzgodnione podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami.

Wśród zwycięskich projektów osiedlowych przeważają pomysły na poprawę czy rozbudowę infrastruktury. Chodzi zatem o budowę chodników, zagospodarowanie podwórek, budowę lub rozbudowę parkingów, instalację monitoringów na placach zabaw. Realizowane będą także projekty służące promocji zdrowia i rekreacji czy społeczno-kulturalne. Chodzi np. o budowę siłowni plenerowych, remont podium sceny i schodów dawnej muszli koncertowej w Parku Jakubowym czy zorganizowanie Rap Festiwalu w śródmieściu.

Jeden z pomysłów osiedlowych to kocia kawiarnia na osiedlu nad jeziorem Długim. Dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Olsztyna Aneta Szpaderska powiedziała PAP, że intencją pomysłodawcy tego zwycięskiego projektu było zorganizowanie kafejki, do której mogliby przychodzić właściciele kotów wraz ze swymi pupilami. Miałby się tam mieścić także kącik adopcyjny. "Jeszcze nie wiemy w jaki sposób będziemy mogli przekazać pieniądze pomysłodawcom, rozważamy albo przekazanie dotacji celowej albo skierowanie środków poprzez urząd pracy na utworzenia miejsca pracy" - wyjaśniła.

Głosy na projekty budżetu obywatelskiego w tym roku oddało 14 tysięcy mieszkańców Olsztyna; 70 procent z nich oddało swe głosy przez internet.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY