REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie Centrum Dialogu Przełomy planowane na grudzień

  • Autor: PAP
  • 23 paź 2015 09:13
Otwarcie Centrum Dialogu Przełomy planowane na grudzień
Wizualizacja Centrum Dialogu Przełomy, fot. KWK Promes

W Centrum Dialogu Przełomy, placówce poświęconej najnowszej historii regionu i pielęgnującej tożsamość jego mieszkańców kończą się prace budowlane, a w listopadzie ma ruszyć montaż ekspozycji.

REKLAMA

Centrum powstaje na Placu Solidarności, na którym podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób.

"Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć niepowtarzalne muzeum historyczne, w którym widzowie zobaczą klasyczne archiwalia, ale także za pomocą multimediów przemówi do nich najnowsza historia miasta" - powiedziała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z Centrum. "Robimy wszystko, żeby muzeum zostało otwarte jeszcze w grudniu" - dodała.

Ekspozycja Centrum będzie składała się m.in. z multimedialnych infokiosków. Obok nich pojawią się także milicyjna ciężarówka-polewaczka do tłumienia zamieszek i transporter opancerzony BTR.

"Chcemy połączyć w muzeum multimedia i klasyczne archiwalia w ciekawą dla widzów całość. Dopełnieniem ekspozycji, stanowiącym jednocześnie łącznik z teraźniejszością, będą współczesne dzieła sztuki, wśród których znajdzie się m.in. mural" - powiedziała Kuchcińska-Kurcz.

"Eksponatów jest tyle, że trudno je zliczyć, a cały czas pozyskujemy nowe" - dodała. Wśród nich są zdjęcia i filmy archiwalne, skany zachodnich gazet informujących o wydarzeniach grudnia 1970 r. w Szczecinie, materiały propagandowe, które trafiały do żołnierzy w stanie wojennym.

W Centrum dobiegają końca prace budowlane. W listopadzie ma być gotowa posadzka, wtedy zacznie się montaż ekspozycji.

Muzeum będzie prezentowało najnowszą historię regionu, w której mają być uwypuklone przełomowe dla tożsamości miasta momenty. Centrum nie będzie - w zamyśle dyrekcji - przedstawiać kanonicznej wersji historii, ale stan refleksji nad nią. Ma być także punktem wyjścia do debat, dyskusji i sporów.

Pierwotnie planowano zakończenie inwestycji na koniec sierpnia 2014 r., ale terminu nie udało się dotrzymać przez przedłużające się prace nad projektem wystawy. Pod koniec ub.r. planowano, że Centrum zostanie otwarte na wiosnę br., ale i ten termin nie doszedł do skutku.

Wartość Centrum to ok. 23 mln zł, z czego 70 proc. środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, a 30 proc. z budżetu województwa.

17 grudnia 1970 r., na wieść o ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności, w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk. Stoczniowcy wyszli na ulice. Dołączali do nich pracownicy innych zakładów oraz mieszkańcy Szczecina. Demonstranci przeszli do centrum miasta pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, chcąc rozmawiać z przedstawicielami władz partii. Ponieważ nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać w kierunku tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, ponad 100 zostało rannych. Ciała zabitych chowano po kryjomu w nocy, w pochówku mogła uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY