REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie tężni solankowej w Kopalni Soli w Wieliczce

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 gru 2014 09:05
Tężnia solankowa, którą na terenie kopalni w Wieliczce zbudowała Skanska, fot. Skanska

Zabytkowa Kopania Soli „Wieliczka” zyskała atrakcję turystyczną – tężnię solankową z wieżą widokową. Obiekt zbudowała Skanska.

REKLAMA

Choć tężnia solankowa w Wieliczce otworzyła swe progi dla zwiedzających już w listopadzie to dziś, 1 grudnia br. odbyła się uroczysta ceremonia jej otwarcia.

Solankowa atrakcja

Tężnia solankowa, którą na terenie kopalni w Wieliczce zbudowała Skanska, jest obiektem na rzucie zbliżonym do elipsy. Tężnia o drewnianej konstrukcji ma wymiary ok. 53x69 m i aż 7,5 tys. mkw. powierzchni. Jest zlokalizowana w Parku Kingi na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”. Jest to optymalne miejsce z uwagi na zapewnienie obsługi i dostępności obiektu dla turystów i kuracjuszy. W ramach inwestycji Skanska wybudowała także niezbędne do funkcjonowania obiektu uzbrojenie terenu (sieć wody pitnej, rurociąg wody solankowej, kanalizację deszczową, sieć energetyczną) oraz jego oświetlenie.

Wokół obiektu znajdują się elementy małej architektury - ławki, kosze na śmieci, gabloty na wystawy tematyczne. Alejki otaczające tężnię zostały oświetlone w taki sposób, żeby podkreślać charakterystyczne punkty zagospodarowania terenu oraz eksponowane tutaj rzeźby.

Tężnia pełni funkcję rekreacyjną, leczniczą oraz turystyczną, stanowiąc atrakcję zarówno miasta, jak i Kopalni Soli „Wieliczka”. Niepodważalnym atutem tężni jest jej mikroklimat. Sprzyja on profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc. 

22-metrowa wieża

– Interesującym architektonicznie elementem obiektu jest wysoka na 22,5 m, ośmiokątna wieża, pod którą znajduje się maszynownia – mówi Adrian Gieras, Kierownik Budowy, Skanska. Z wieży oglądać można panoramę parku, centrum miasta, zabudowę klasztoru franciszkańskiego czy pobliskie szyby górnicze. Wieża to najwyższy punkt dostępny dla turystów. Projekt tężni z wieżą widokową wchodzącą w bryłę obiektu nawiązuje do nieistniejących już chłodni kominowych.

Wieliczka – klasa UNESCO

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej w Polsce. Każdego roku kopalnię odwiedzana ponad milion turystów z całego świata. Kopalnię w Wieliczce w 1978 r. wpisano jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów w Polsce na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Obiekt w Wieliczce to nie tylko światowej klasy atrakcja turystyczna, ale także najstarsze w Polsce przedsiębiorstwo, liczące ponad 700 lat. Poza gałęzią turystyczną, Kopalnia Soli „Wieliczka” działa m.in. także jako uzdrowisko, prowadząc działalność leczniczą w podziemnych wyrobiskach górniczych, gdzie wykorzystuje do leczenia unikatowy mikroklimat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY