REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pałac Kultury Zagłębia otrzymał drugie życie

  • Autor: slaskie.pl
  • 14 sie 2015 10:17
Pałac Kultury Zagłębia otrzymał drugie życie
Pałac Kultury Zagłębia, fot. slaskie.pl
Pałac Kultury Zagłębia otrzymał drugie życie
Pałac Kultury Zagłębia otrzymał drugie życie
Pałac Kultury Zagłębia otrzymał drugie życie
Pałac Kultury Zagłębia otrzymał drugie życie

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej dzięki modernizacji stał się „większy”, bardziej przyjazny użytkownikom i funkcjonalnie nowocześniejszy. Za projekt odpowiada architekt Marek Mizeracki.

REKLAMA

Główne cele i zamierzenia projektowe związane były z przywróceniem Pałacowi  pierwotnych walorów architektonicznych, modernizacją budynku, w tym pozyskaniem nowych powierzchni, które mogłyby być przeznaczone na działalność w sferze kultury, jak i  zahamowaniem procesu degradacji obiektu, zmniejszeniem kosztów eksploatacji budynku oraz  zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Modernizacja budynku Pałacu Kultury Zagłębia przyczynić miała się do poszerzenia oferty kulturowej i edukacyjnej oraz poprawie estetyki zabudowy urbanistycznej miasta.W wyniku realizacji przedsięwzięcia Pałac Kultury Zagłębia jest „większy”, bardziej przyjazny użytkownikom i funkcjonalnie nowocześniejszy. Budynek zyskał dodatkowe piętro – na dotychczasowym poddaszu powstały nowe pomieszczenia, w tym studio nagrań o wysokich parametrach akustycznych i sala prób dla orkiestry. Nowa kondygnacja doświetlana jest przez świetliki zamontowane na dachu budynku.  Dodatkowe pomieszczenia powstały także w podziemiach, gdzie ulokowana  została  pałacowa kawiarnia (z wejściem od strony wschodniego skrzydła pałacu).

Odnowiona została Sala Kameralna oraz Sala Teatralna, która pełni funkcję sali widowiskowej (675 miejsc na parterze i dwóch balkonach; scena wyposażona w orkiestron trójsegmentowy podnoszony mechanicznie; okno sceny o wymiarach 8,7 m x 10 m oddalone  od orkiestronu o 6 m;   scena obrotowa o średnicy 11 m;  głębokość sceny licząc od okna wynosi 10,5 m, a szerokość bez kieszeni 16,8 m;  po prawej i lewej stronie sceny znajdują się kieszenie o wymiarach 8,7m x 5,5 m z pionowo podnoszonymi bramami żaluzjowymi; pod każdą bramę prowadzi podjazd; na zapleczu sceny znajdują się garderoby -  7 na parterze z bezpośrednim  przejściem  ze sceny  oraz  2 duże na drugim piętrze, także z bezpośrednim przejściem ze sceny). Sala teatralna, która obecnie spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa, zyskała nowe nagłośnienie, siedzenia i wspomnianą scenę obrotową.

Nowy wizerunek zyskały odnowione: Agora z tysiącami ręcznie malowanych kafli, klimatyzowane sale, w tym lustrzana,  ślubów, czy kinowa, którą wyposażono w nowoczesne projektory. Wewnątrz budynku uzupełniono i wyczyszczono marmury na schodach, ścianach i posadzkach, wyremontowano zabytkowe sztukaterie, boazerie i parkiety. Wszystkie drzwi wewnętrzne odnowiono lub wymieniono, a zabytkowe żyrandole, naprawiono i wyczyszczono.

Najważniejszym funkcjonalnym rozwiązaniem jest likwidacja  barier architektonicznych. Od strony wschodniej i zachodniej budynku pojawiły się podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz obiektu zainstalowano dwie przeszklone windy służące niepełnosprawnym. Elewacje przyziemia budynku, w tym podjazdy i przybudówki, zyskały wykończenie z piaskowca, nowe kamienne tralki na tarasach i podjazdach harmonizują  kolorystycznie z wykończeniem najniższych kondygnacji elewacji. Wykonano też nowe schody zewnętrzne i nawierzchnie z klinkieru na poziomie tarasów. Na zewnątrz budynek został profesjonalnie podświetlony. Zabudowane zabezpieczenia przeciw ptakom, w celu uniknięcia zanieczyszczania elewacji, uniemożliwiają gołębiom gniazdowanie na gzymsach i parapetach.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY