REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pałacyk z elementami sztuki neoklasycystycznej uratowany

  • Autor: UM Łódź
  • 11 lut 2015 15:32
Pałacyk z elementami sztuki neoklasycystycznej uratowany
fot. UM Łódź

Trwa remont kamienicy przy ul. Zielonej 18 w Łodzi. Parterowy fabrykancki pałacyk będzie wynajęty na cele usługowe.

REKLAMA

W wystroju wnętrz wpływy sztuki neoklasycystycznej mieszają się z początkami secesji. W największym pokoju uwagę zwracają niezwykłe zdobienia sufitowe - akanty, złocenia i tzw. malowidła iluzoryczne, charakterystyczne dla przełomu XVIII i XIX wieku. Największym zaskoczeniem był jednak drugi pokój. Pozostałości oryginalnych farb wskazują, że był on urządzony w estetyce weneckiej - ostrych, żywych kolorach, które nie są charakterystyczne dla pałaców łódzkich. Obecnie odtwarzane są listwy z motywami kwiatowymi.

- Odtwarzamy kolory i rekonstruujemy braki. Na szczęście zdobienia nie były bardzo zniszczone, gdyż pokryto je papierem przed ostatecznym zamalowaniem. Problemem był zarwany strop, na szczęście udało się nam go podnieść bez uszkodzenia sztukaterii - mówiła Aldona Albrych, która prowadzi prace konserwatorskie przy Zielonej.

- Ta realizacja różni się od dotychczasowych w projekcie „Mia100 Kamienic", bo nie przeznaczymy tych pomieszczeń na cele mieszkalne. Ponadto kamienica ta wyróżnia się niezwykle bogatym wnętrzem, pięknymi polichromiami i sztukateriami - przypomniała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W projekcie „Mia100 Kamienic" jest już ponad 120 obiektów, których remont wyniósł ok. 180 mln zł. (kz)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY