REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Park Ludowy w Lublinie będzie gruntownie odnowiony

  • Autor: PAP
  • 23 wrz 2015 08:59
Park Ludowy w Lublinie będzie gruntownie odnowiony
fot. Fotolia

Zaniedbany Park Ludowy w Lublinie nad rzeką Bystrzycą ma być przekształcony w atrakcyjne miejsce samodzielnej aktywności fizycznej mieszkańców. Kompleksowa rewitalizacja parku ma kosztować około 18 mln zł i zakończy się w 2017 r.

REKLAMA

Projekt odnowy parku przewiduje utworzenie skateparku, siłowni, ścianek wspinaczkowych, boiska do gry w boule, toru z przeszkodami do jazdy na rowerze, wybiegów dla psów, platform widokowych w koronach drzew. Nad Bystrzycą utworzona ma być przystań kajakowa, a wokół parku - 1,5-kilometrowa ścieżka do biegania.

"Odnowa Parku Ludowego będzie elementem większego programu rewitalizacji doliny Bystrzycy. To sztandarowe przedsięwzięcie na najbliższe lata. Ogromną wagę przykładamy do tego, by nad rzeką powstała strefa sportu i rekreacji" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Projekt odnowy parku opracowany zostały przez społeczną Radę Kultury Przestrzeni przy prezydencie Lublina. Do 15 października będzie on konsultowany z mieszkańcami; prace mają ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się do lata 2017 r., kiedy to w parku będą gościć uczestnicy Europejskiej Konwencji Żonglerskiej - zapowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Park Ludowy ma być miejscem rekreacji, popularnych obecnie aktywności, takich jak bieganie, nordic walking, jazda na desce, ćwiczenia siłowe. "Chodzi o zajęcia, które ludzie uprawiają sami, bądź w grupach czy rodzinach. Nie ma dotąd miejsca wspólnego dla takich ćwiczeń, gdzie też inni mogliby je zobaczyć i może włączyć się do nich" - powiedział Jan Kamiński z Rady Kultury Przestrzeni.

Park położony jest w sąsiedztwie lubelskiego dworca PKP, który dzięki funduszom unijnym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ma być w przyszłości przekształcony w wielofunkcyjne centrum komunikacyjne. Przylegające do rzeki Bystrzycy tereny zielone będą łącznikiem między dworcem, a centrum miasta. W sąsiedztwie znajduje się nowy stadion miejski, aquapark i stadion lekkoatletyczny.

Teren parku ma być lepiej dostępny z wielu stron. Powstać ma przejście przez sąsiadujące Targi Lublin, w stronę dworca kolejowego, oraz kładka nad torami umożliwiająca wygodne dojście do parku z dzielnicy Dziesiąta.

Odnowiony będzie drzewostan, powstać ma labirynt roślinny, wyremontowane zostaną alejki, ustawione ławeczki i siedziska. Centralną część parku będzie stanowił otwarty trawnik.

Wartość projektu oszacowana została na około 18 mln zł. 85 proc. kosztów ma pokryć dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2010.

Par Ludowy założony został w latach 50. ubiegłego wieku na podmokłych łąkach. Początkowo miał powierzchnię około 30 ha. W jego południowej części powstały hale Targów Lublin. W planach jest budowa kolejnych targowych obiektów, co docelowo zmniejszy park do 16 ha, które obejmie rewitalizacja

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY