REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Park Świętojański w Radomsku na liście zabytków

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2014 10:23

Rzeka, staw z dwoma wyspami, lipy krymskie i korkowce amurskie - to tylko niektóre z atrakcji Parku Świętojańskiego w Radomsku. Parku, który dołączył do zabytkowych obiektów województwa łódzkiego.

REKLAMA

Park został zaprojektowany w dwudziestoleciu międzywojennym przez Franciszka Szaniora, jednego z najbardziej znanych polskich ogrodników i planistów przełomu XIX i XX wieku. Przepływająca przez park rzeka Radomka dzieli go na dwie części.

"Zachodnia ze zbiornikiem wodnym i dwoma wyspami stanowi część ozdobną parku (...) i zachowała w większości swój pierwotny układ przestrzenny. Natomiast część wschodnia, bardziej przekształcona, przeznaczona została do wypoczynku czynnego" - napisano w uzasadnieniu decyzji wpisującej park do rejestru zabytków.

Wśród wielu gatunków drzew rosnącym w parku są m.in. jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne i krymskie, korkowce amurskie i dęby czerwone. Na jednej z wysp znajduje się ażurowa ptaszarnia.

Park Świętojański dołączył do kilku innych zabytków, którymi szczyci się Radomsko. Są wśród nich m.in.: kościoły (św. Lamberta, św. Marii Magdaleny, św. Rocha, oo. Franciszkanów), cmentarz żydowski, ratusz i chata tatarska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY