REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Peter Zumthor nie zaprojektuje teatru w Kielcach

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2015 08:58
 Peter Zumthor nie zaprojektuje teatru w Kielcach
fot. Fotolia

Władze Kielc wycofują się z planów przebudowy dawnej synagogi według projektu architekta Petera Zumthora i utworzenia w niej teatru - poinformował w środę prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Miasto planuje teraz przekształcenie budynku w "Pałac Lalek".

REKLAMA

- Muszę przyznać się do swojej porażki, ponieważ nie ma możliwości dalszej współpracy z panem Zumthorem, mimo że bardzo chciałem i wiele zrobiliśmy w tym kierunku - powiedział dziennikarzom Lubawski, omawiając plan zagospodarowania gmachu dawnej synagogi zlokalizowanej przy al. IX Wieków Kielc.

Lubawski zaznaczył, że warunkiem Zumthora - światowej sławy architekta - była adaptacja budynku na potrzeby "Nowego Teatru Kielce" , którego ideę przedstawił Grzegorz Artman. Z kolei "warunki, jakie postawił pan Artman, były nie do spełnienia z punktu widzenia logicznego i prawnego" - wyjaśnił prezydent. Miało być to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, a jeden z szacunków mówił nawet o 50 mln euro.

Miasto zdecydowało się zmienić swoje plany dotyczące zagospodarowania dawnej synagogi. Lubawski przypomniał, że już przejęcie tej nieruchomości było ogromnym wyzwaniem dla miasta. "W dość krótkim czasie jak na takie procesy staliśmy się właścicielami tego obiektu" - podkreślił.

Prezydent oświadczył, że ma już nowy pomysł na zagospodarowanie budynku w centrum Kielc. - Wspólnie z dyrektorem Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" oraz Muzeum Zabawek i Zabawy uzgodniliśmy, że roboczo nazwiemy ten pomysł "Pałacem Lalek" - powiedział. Jak dodał, ma nadzieję, że ten oryginalny pomysł będzie dobrze promował miasto, a sama propozycja ma być kierowana "nie tylko dla dzieci".

Jak zaznaczył dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" Robert Drobniuch, kolekcja lalek zgromadzona w kierowanej przez niego instytucji jest "pretekstem do stworzenia czegoś większego". "Zachowały się projekty lalek nawet sprzed kilku dekad. Dzisiaj są to formy o niezwykłej wartości muzealnej. Wiele z nich stworzyli wybitni scenografowie, którzy pracowali w teatrach lalkowych w Polsce.

Według Drobniucha koncepcja "pałacu" będzie powstawała "w najbliższym roku".

Wstępna idea inicjatorów projektu zakłada, że będzie to nowoczesne i nowatorskie miejsce edukacji kulturalnej z wykorzystaniem multimediów oraz przestrzeni warsztatowych. "Pałac Lalek" ma być także atrakcją turystyczną oraz miejscem międzynarodowych spotkań lalkarzy.

Wzniesioną w stylu mauretańsko-neoromańskim synagogę w Kielcach ufundował Mojżesz Pfeifer. Zaczęto ją budować w 1902 r. według projektu architekta miejskiego Stanisława Szpakowskiego. W wyniku powojennej odbudowy w stylu socrealistycznym bożnica straciła pierwotną formę architektoniczną. W synagodze przez kilkadziesiąt lat mieściło się Archiwum Państwowe. Od połowy 2011 r. budynek stoi pusty i niszczeje.

Peter Zumthor (ur. 1943 r.) jest zaliczany do grona najlepszych współczesnych architektów na świecie. W 2009 r. odebrał w Buenos Aires prestiżową nagrodę Jaya Pritzkera, która uważana jest za Nobla w dziedzinie architektury. Twórczość Zumthora przedstawiana jest jako najlepszy przykład typowego dla współczesnej szwajcarskiej architektury minimalizmu - architekt posługuje się wyłącznie najprostszymi formami.

Do najważniejszych projektów twórcy należą: muzeum sztuki w Bregencji (Austria), Kaplica św. Benedykta w Sumvitg (Szwajcaria), łaźnie termiczne w Vals (też Szwajcaria), kaplica polna w Eifel (Niemcy) oraz muzeum sztuki sakralnej w Kolonii (Niemcy).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY