REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy na Śląsku parking Park&Ride

  • Autor: UM Tychy
  • 20 sty 2015 09:40
Pierwszy na Śląsku parking Park&Ride
Pierwszy na Śląsku parking „Park&Ride” otwarto dziś w Tychach, fot. UM Tychy
Pierwszy na Śląsku parking Park&Ride
Pierwszy na Śląsku parking Park&Ride

W Tychach oddano do użytku wielopoziomowy parking „Parkuj i jedź”. To pierwszy taki parking na Śląsku, z podobnych mogą korzystać m.in. mieszkańcy Warszawy, czy Krakowa.

REKLAMA

W Tychach niebawem zostanie oddany do użytku kolejny tego typu parking (tym razem podziemny), zlokalizowany tuż obok Stadionu Zimowego w Tychach. Ten  już oddany do użytku mieszkańców znajduję się obok dworca PKP, parkingi są więc zlokalizowane przy początkowym i końcowym przystanku Szybkiej Kolei Regionalnej przejeżdżającej przez miasto.

- Po obu stronach parkingu znajdują się klatki schodowe, umożliwiające przedostanie się na kolejny poziom, w tym jedna wyposażona w windę. Przy klatkach zamontowano tablice cyfrowe, na których wyświetlane są informacje o odjazdach najbliższych pociągów, autobusów i trolejbusów. Do każdego z czterech poziomów przypisany jest kolor tak, by podróżni szybko mogli zlokalizować swój pojazd na parkingu - mówi Wojciech Łyko, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

POZIOM 0 oznaczono kolorem niebieskim. Na tej podziemnej kondygnacji znajduje się brama obsługująca wjazd i wyjazd z parkingu. Kolor zielony to kolor POZIOMU 1.  Są tu zlokalizowane pomieszczenia obsługi parkingu, automat kasowy, w którym należy dokonać płatności za parking, przeznaczona dla rowerzystów strefa „Bike&Ride” oraz toaleta publiczna. Także z tego poziomu po zaparkowaniu można wydostać się na zewnątrz. POZIOM 2 (kolor żółty) i POZIOM 3 (kolor pomarańczowy) są kondygnacjami nadziemnymi. Za korzystanie z parkingu będzie trzeba zapłacić, ale tylko w określonych przypadkach.  

Parking ma służyć wszystkim korzystającym z kolei, także rowerzystom. - Tychy to miasto, które pod względem ilości rowerzystów i ścieżek rowerowych wyróżnia się na tle innych miast na Śląsku. Dlatego nawet przygotowując zasady korzystania z parkingu dla samochodów nie mogliśmy o tym zapomnieć. Na poziomie pierwszym powstała specjalnie wyznaczona strefa dla jednośladów „ Bike&Ride”, gdzie nie obowiązuje ruch samochodowy i  rowerzyści mogą pozostawić swoje rowery w tym miejscu – mówi Andrzej Dziuba,  prezydent Tychów.

Warta ponad 60 mln zł brutto budowa parkingów i otwartego w sierpniu 2014 roku dworca autobusowego przy dworcu PKP (otwarty już parking i dworzec kosztowały 26 mln, a parking przy stacji Tychy-Lodowisko – 34 mln) to część szerszego zadania realizowanego razem ze Spółką Tramwaje Śląskie pod nazwą "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą". To projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY