REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

PKP tworzy Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego

  • Autor: PKP
  • 28 lip 2014 09:58
PKP tworzy Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego
Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego w Sosnowcu

Politechnika Śląska i PKP S.A. utworzą Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego. Siedzibą jednostki naukowej będzie budynek dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach.

REKLAMA

Centrum będzie kształciło inżynierów – specjalistów dla branży kolejowej. Działalność placówki ma się przyczynić do znaczącego wzrostu konkurencyjności tej gałęzi transportu w Polsce. Studenci Centrum będą mogli odbywać staże i praktyki w spółkach Grupy PKP. W przyszłości mogą stać się ich pracownikami.

Na potrzeby Centrum PKP S.A. udostępnia zabytkowy budynek dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach. Zostanie on odrestaurowany i dostosowany do pełnienia funkcji dydaktycznych i badawczych. PKP S.A. już od dawna współpracuje z Politechniką Śląską, czego efektem jest wiele ważnych inicjatyw. Rokrocznie Prezes Zarządu PKP S.A. przyznaje nagrody za najlepsze prace naukowe w dziedzinie transportu szynowego.

 - W Polsce brakuje kierunków studiów wyższych, przygotowujących do pracy w kolejnictwie. W konsekwencji mamy do czynienia z zanikaniem zawodów w jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki. Powołanie Centrum pozwoli na ilościowe i jakościowe wzmocnienie kadry. Placówka ma stać się partnerem strategicznym Grupy PKP, między innymi dzięki utworzeniu zaplecza badawczego oraz kształceniu na kierunku praktycznym – mówi Jakub Karnowski – Prezes Zarządu PKP S.A.

Kolej w Polsce, a w szczególności Grupa PKP, przechodzi obecnie daleko idące zmiany. Staje się coraz bardziej nowoczesna i konkurencyjna. Aby przyspieszyć ten proces potrzebne jest szerokie wsparcie dydaktyczne oraz badawcze. Utworzenie Centrum pozwoli nie tylko na pozyskiwanie wyspecjalizowanych pracowników, ale także ułatwi międzynarodową wymianę ekspertów.

Centrum rozpocznie swoją działalność 1 września 2016 roku. Absolwenci przygotowani będą do pracy inżynierskiej w biurach projektowych środków transportu i infrastruktury kolejowej, przedsiębiorstwach eksploatacji, zakładach obsługowo-naprawczych, jednostkach organizacyjnych związanych z logistyką i spedycją w kolejnictwie. 

- Utworzenie centrum stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie gospodarki narodowej, uwzględniające cele strategii rozwoju transportu w Polsce i Europie do roku 2020. Zakłada ona wzrost konkurencyjności kolei. Poza kształceniem, nowa jednostka Politechniki Śląskiej będzie prowadzić prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe.  Wpłyną one na zwiększenie innowacyjności tej gałęzi transportu w naszym kraju – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, Rektor Politechniki Śląskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY