REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

PKP zmodernizuje stację kolejową Gdynia Port

  • Autor: PKP
  • 15 maj 2014 13:01
PKP zmodernizuje stację kolejową Gdynia Port
Stacja Gdynia Port, fot. PKP
PKP zmodernizuje stację kolejową Gdynia Port
PKP zmodernizuje stację kolejową Gdynia Port
PKP zmodernizuje stację kolejową Gdynia Port
PKP zmodernizuje stację kolejową Gdynia Port

Zarządca narodowej sieci infrastruktury kolejowej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 12 maja br. umowę na opracowanie studium wykonalności, które wskaże optymalny zakres modernizacji stacji kolejowej obsługującej port morski w Gdyni. Zamówienie o wartości prawie 1,4 mln zł netto, to ważny krok do poprawy dostępu transportu kolejowego do portu.

REKLAMA

Studium wykonalności obejmie swoim zakresem stację kolejową, aktualnie obsługującą Port Gdynia wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz jej powiązania z siecią kolejową. To obszar około 70 ha, na którym znajduję się ponad 160 km torów i 400 rozjazdów. Dokument odpowie na pytanie, o zakres modernizacji lub przebudowy stacji kolejowej, obsługującej port, tak aby mogła efektywnie spełniać swoją rolę w przyszłości. Analizy uwzględnią plany rozwojowe Gdyni, portu oraz kontrahentów korzystających z infrastruktury kolejowej w obrębie stacji.

Pierwszy krok do modernizacji stacji

Studium wykonalności, którego wykonanie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zleciły firmie Wyg International Sp. z o.o., jest pierwszym etapem kompleksowego przedsięwzięcia polegającego na poprawie dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni. Wartość zamówienia wynosi 1 mln 379 tys. zł netto. Prace nad studium zakończą się we wrześniu 2015 r. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

- Realizowane przedsięwzięcie potwierdza dążenie PLK do rozwoju sieci kolejowej i zapewnienia przewoźnikom kolejowym dobrego dostępu do obszarów ważnych gospodarczo, w tym do portów morskich. Zależy nam by przewoźnicy mogli optymalnie wykorzystać potencjał infrastruktury kolejowej, szczególnie ułatwiającej dojazd do centrów przeładunkowych. Dobre wykorzystanie tych terenów będzie sprzyjać rozwojowi miast portowych – mówi Remigiusz Paszkiewicz prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dwa kolejne etapy, dotyczące projektowania i realizacji prac budowlanych, Polskie Linie Kolejowe planują wykonać w trakcie rozpoczętej w b.r. perspektywie finansowej 2014-2020. Jest to zgodne z zapisami Dokumentu Implementacyjnego dla Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.), w którym „Przebudowa infrastruktury dostępu kolejowego do Poru Gdynia” znajduje się na liście podstawowej projektów morskich planowanych do sfinansowania ze środków Funduszu Spójności w ramach Connecting Europe Facility (CEF).

Warunek rozwoju dla portu i nie tylko

Duże nadzieje z realizacją tego przedsięwzięcia wiąże Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. – Trudno jest przecenić znaczenie tego projektu nie tylko dla rozwoju Portu Gdynia, ale również dla przyszłości znacznych obszarów miasta, na których znajduje się infrastruktura kolejowa – mówi Walery Tankiewicz wiceprezes zarządu, dyrektor ds. infrastruktury i zarządzania majątkiem.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY