REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Plan modernizacji Teatru Wybrzeże

  • Autor: PAP
  • 06 mar 2014 14:15
Plan modernizacji Teatru Wybrzeże
fot. Fotolia

Teatr Wybrzeże w Gdańsku chce przeprowadzić gruntowny remont Dużej Sceny oraz Sceny Malarnia, znajdującej się w zabytkowym budynku Starej Apteki. Za prawie 770 tys. zł sporządzona zostanie dokumentacja projektowa dla tej inwestycji.

REKLAMA

Rzecznik prasowy gdańskiego teatru Grzegorz Kwiatkowski poinformował, że 75 proc. wartości (ponad 573 tys. zł) tego przedsięwzięcia stanowić będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Wykonawca dokumentacji w projekcie pod nazwą "Podniesienie jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże - Dużej Sceny i Sceny Malarnia" wyłoniony zostanie w drodze przetargu. Opracowanie ma być gotowe w miesiącach maj-czerwiec przyszłego roku.

"Główna siedziba teatru, choć może nie widać tego na pierwszy rzut oka, jest w stanie katastrofalnym jeśli chodzi np. o podstawową infrastrukturę niezbędną do realizacji spektakli, niektóre urządzenia mają już nawet 70 lat" - powiedziała PAP Renata Wierzchołowska, kierownik referatu kultury w Departamencie Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, któremu podlega Teatr Wybrzeże.

Plany modernizacji Teatru Wybrzeże obejmują m.in. wyposażenie techniczne Dużej Sceny, dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz utworzenie w foyer wielofunkcyjnej przestrzeni. Wiele prac remontowych wymaga też Scena Malarnia, znajdująca się w sąsiednim budynku Starej Apteki wzniesionej w połowie XVII wieku. W tym zabytkowym obiekcie niezbędny jest remont dachu i kompleksowa przebudowa wnętrza. Na ten pierwszy cel już w tym roku samorząd pomorski przeznaczył kwotę 1,1 mln zł.

Według wstępnych kalkulacji koszt inwestycji przy Dużej Scenie i Scenie Malarnia może wynieść ok. 40 mln zł. Po wykonaniu dokumentacji projektowej Teatr Wybrzeże będzie mógł wnioskować o uzyskanie dotacji dla tego przedsięwzięcia z budżetu UE w ramach perspektywy finansowej 2014-2020.

Obecny główny budynek Teatru Wybrzeże, którego budowa zakończyła się w 1966 r., to trzeci z rzędu gmach teatralny na Targu Węglowym. Wcześniej stał tu nieduży obiekt Teatru Miejskiego wybudowany w 1801 r., zastąpiony w 1934 r. nowym, ale nawiązującym formami architektonicznymi do dawnego, gmachem w stylu świątyni doryckiej.

W 1945 r. teatr spłonął, a pozostałe po nim mury zostały zburzone. Na ich miejscu stanął gmach autorstwa prominentnego architekta powojennego Gdańska Lecha Kadłubowskiego. Architektura tego budynku reprezentuje stylistykę późnomodernistyczną, typową dla przełomu lat 50. i 60. XX wieku.

We wrześniu 2010 r. zainaugurowała w Sopocie swoją działalność Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, funkcjonująca dawniej w kamienicy sąsiadującej z kinem "Polonia", a przeniesiona do budynku kina "Bałtyk", także przy głównym deptaku kurortu - ul. Bohaterów Monte Cassino.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY