REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Plany inwestycji na nadmorskich terenach Gdańska

  • Autor: PAP
  • 16 lip 2015 21:27

Władze Gdańska chcą przywrócić naturalny charakter pasowi nadmorskiemu. Pomysł renaturyzacji tego rejonu miasta będzie konsultowany z mieszkańcami. Jeśli wyrażą zgodę, to odtwarzane będą np. wydmy, a przy wejściach na plaże mogą zniknąć ogrodzenia.

REKLAMA

"Pod hasłem renaturyzacji nie kryje się oczywiście próba utworzenia parku narodowego, ani czegoś na wzór rezerwatu przyrody. To działanie, które ma przywrócić rodzimą roślinność charakterystyczną dla obszaru nadmorskiego, a także poprzez różne zabiegi pielęgnacyjne wprowadzić porządek krajobrazowy w tym rejonie" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski.

W jej trakcie pokazano dziennikarzom zdjęcia przedwojenne, na których na gdańskich plażach pełno było wydm w formie kęp traw. Plaże były przez to szersze niż obecnie. Nie brakowało też kiedyś w Gdańsku tzw. osi widokowych, czyli miejsc, z których już z daleka dochodząc na plażę, a także z bardziej odległych punktów, można było zobaczyć morze.

"Chcemy szukać naturalnej formy wydm, jaka była dawniej w pasie nadmorskim. Zależy nam na przywróceniu historycznego charakteru krajobrazu wybrzeża" - dodał Bielawski.

Zastrzegł, że wszelkie decyzje o wyglądzie pasa nadmorskiego podejmowane będą w konsultacji z mieszkańcami. "Jeśli się wspólnie zgodzimy, że warto np. wyciąć kilka drzew, aby wprowadzić na ich miejsce piasek, to będziemy to robić. Nie zamierzamy jednak uszczęśliwiać nikogo na siłę" - dodał.

Ewentualne zmiany będą dotyczyć terenu nadmorskiego od Nowego Portu do granic Gdańska z Sopotem.

Konsultacje z gdańszczanami mają się rozpocząć pod koniec września i trwać do końca roku. W zależności od ich przebiegu i ustaleń, dokumentacja projektowa dotycząca zmian na plażach i ich otoczenia mogłaby powstać w 2016 r. Pierwsze prace mogłyby ruszyć rok później.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY