REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Po remoncie otwarto zabytkowy Pawilon Czterech Kopuł

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2015 09:16
Po remoncie otwarto zabytkowy Pawilon Czterech Kopuł
fot. Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu został w piątek oficjalnie otwarty po remoncie. Będzie służył do celów wystawienniczych, w 2016 r. zostanie w nim udostępniona stała ekspozycja sztuki współczesnej.

REKLAMA

Podczas otwarcia obiektu minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska podkreśliła, że odrestaurowanie tak wartościowego obiektu ma nie tylko walor historyczny czy architektoniczny, ale również wiąże się z możliwościami na przyszłość.

"Przywrócenie celów wystawienniczych w tym pawilonie w przededniu takiego ważnego wydarzenia, jakim od przyszłego roku będzie Wrocław (jako) Europejska Stolica Kultury 2016, ma ogromne znaczenie. Znajdą tu swe miejsce nie tylko bogate zbiory wrocławskiego muzeum, ale odbędą się też w trakcie ESK wystawy czołowych europejskich twórców" - mówiła minister.

Dodała, że gdy po raz pierwszy zobaczyła stopień degradacji tego obiektu, był załamana i przerażona.

"Minister Zdrojewski w ostatniej chwili, niemal rzutem na taśmę przyznał pieniądze i teraz zyskaliśmy obiekt, w którym godnie i efektownie można pokazywać sztukę. Udowodniliśmy w ten sposób Unii Europejskiej, że potrafimy wydawać unijne fundusze w sposób właściwy na odpowiednie, wartościowe cele" - powiedziała Omilanowska.

Jak mówiła, "grzechem byłoby dopuszczenie do rozpadu tak wielkiego dzieła, jakim jest zaprojektowany przez Hansa Poelziga modernistyczny Pawilon".

"Co najważniejsze, ten obiekt ponownie wraca do swej starej funkcji wystawienniczej i będzie w nim znowu można pokazywać największe dzieła sztuki" - zaznaczyła minister kultury.

Po remoncie i przebudowie Pawilonu Czterech Kopuł wrocławskie Muzeum Narodowe, które jest gospodarzem obiektu, ma do zagospodarowania ponad 6,5 tys. m kw. powierzchni wystawienniczych.

Ta placówka ma jedną z największych w kraju kolekcji sztuki współczesnej, która łącznie liczy ponad 20 tys. eksponatów i w Pawilonie Czterech Kopuł ma powstać stała ekspozycja polskiej sztuki współczesnej od 1945 r.

Dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski zapowiedział, że do czerwca przyszłego roku potrwa aranżacja wnętrza i przygotowanie stałej ekspozycji; placówka będzie nosić nazwę Muzeum Sztuki Współczesnej - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Całkowita wartość remontu i przebudowy Pawilonu Czterech Kopuł to ponad 84 mln zł. Prace trwały ponad dwa lata. Przedsięwzięcie kwotą 50 mln zł wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pieniądze pochodzące ze środków unijnych. Remont dofinansował również Dolnośląski Urząd Marszałkowski, który przekazał na ten cel niemal 30 mln zł.

Pawilon Czterech Kopuł wybudowano w latach 1912-1913. Powstał w kompleksie budynków przy wrocławskiej Hali Stulecia. Modernistyczny budynek zaprojektował niemiecki architekt Hans Poelzig, a budowę ukończono na potrzeby wystawy z 1913 r., którą przygotowano na stulecie zwycięstwa Niemiec nad wojskami Napoleona.

Po II wojnie światowej pomieszczenia Pawilonu Czterech Kopuł były wykorzystywane przez filmowców z Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Obiekt został uznany za pomnik historii i wraz z kompleksem Hali Stulecia wpisany został w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY