REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pokażemy jak dużo zieleni jest w Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • 22 kwi 2014 11:04
Pokażemy jak dużo zieleni jest w Łodzi
fot. UM Łódź

16 mln zł na rewitalizację 9 łódzkich parków i zieleńców wyda w tym roku łódzki magistrat.

REKLAMA

Powstanie m.in. 14900 mkw parkowych alejek, 5 placów zabaw i 4 nowe siłownie. Staną też 142 ławki i 442 kosze na śmieci oraz ponad 100 nowych latarni. Oczyszczone również zostaną stawy w parku Helenowskim i parku Reymonta.

- Chcemy pokazać, jak dużo zieleni jest w Łodzi i jak można z niej aktywnie korzystać. Prowadzimy inwestycje, montujemy ławki, oświetlenie, kosze na śmieci, place zabaw czy siłownie na świeżym powietrzu. Chcemy, by nasze zieleńce nie tylko cieszyły wzrok, ale również służyły przyjazną mieszkańcom infrastrukturą - tumaczyła prezydent Hanna Zdanowska.

Najwięcej, bo 4,5 mln zł, pochłonie przywrócenie pierwotnej świetności najstarszemu z łódzkich parków: Źródliska I. Widać tam już pierwsze efekty prac. Blask odzyskał mostek zakochanych, wymieniono latarnie na przypominające historyczne, gazowe źródła światła, pojawił się pierwszy klomb obsadzony bukszpanem. Lada dzień rozkwitną na nim róże. Rozpocznie się również remont alejek parkowych i regulacja zieleni. Inwestycja współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, potrwa nieco dłużej niż pozostałe i zakończy się w listopadzie 2015.

- Łodzianom zależy na parkach. Aż 8 z realizowanych 19 przez nas inwestycji w parkach to zadania zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego - mówi Beata Jędrusiak, wicedyrektor w Zarządzie Zieleni Miejskiej.

Ze środków budżetu obywatelskiego skorzystają m.in. bywalcy parku Adama Mickiewicza. Lada dzień rozpocznie się tam remont alejki wzdłuż górnego stawu (od strony muszli koncertowej). Na polanie w południowo-wschodniej części parku powstanie też miejsce do piknikowania z altaną i grillem.

Mieszkańcy Teofilowa dzięki budżetowi obywatelskiemu wyremontują park Żeromskiego - staną tu stoły do tenisa stołowego i szachów, plac zabaw, siłownia, nowe ławki i kosze oraz pomnik - Nowy Symbol Osiedla Teofilów. Park zyska również nowe nasadzenia i alejki.

2,9 mln zł to kwota, za którą zrewaloryzowany ma zostać Park Reymonta przy Muzeum Włókiennictwa. Z funduszy WFOŚiGW planowane jest m.in. oczyszczenie stawów, remont balustrady i rzeźby "ślimaków". Powstaną również, nawiązujące do historycznych zieleńców, okrągłe place otoczone lilakami i trelaże osadzone glicynią - konstrukcje te mają przysłonić nieco sąsiadujące z parkiem zabudowania.

W tym roku wypięknieje również park Podolski, a nowe place zabaw pojawią się w pasażu Rubinsteina, przy ul. Łososiowej 21 czy przy ul. Brujeckiej. Latarnie staną zaś w parku Piłsudskiego i na skwerze przy ul. Wileńskiej.

Inwestycje realizowane przez ZZM to nie jedyne tegoroczne prace związane z zielenią w mieście - MOSiR oczyści Stawy Jana i Stawy Stefańskiego, zaś Zarząd Dróg i Transportu zadba o nowe, zielone otoczenie remontowanych ulic - m.in. Łagiewnickiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY