REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Polski sad pełen jabłoni - to pawilon Polski na EXPO 2015

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 cze 2014 12:22
Polski sad pełen jabłoni - to pawilon Polski na EXPO 2015
Pawilon Polski na EXPO 2015, praca zespołu 2pm Piotra Musiałowskiego
Polski sad pełen jabłoni - to pawilon Polski na EXPO 2015
Polski sad pełen jabłoni - to pawilon Polski na EXPO 2015

Sąd Konkursowy uznał, że to właśnie magiczna, a zarazem minimalistyczna propozycja młodych warszawskich architektów będzie promować Polskę podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. O realizację własnego projektu i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł rywalizowało 59 pracowni architektonicznych. Wygrała praca zespołu 2pm, którego powstanie zainicjował architekt Piotr Musiałowski.

REKLAMA

Emanująca silnym symbolicznym wyrazem praca zespołu 2pm zwyciężyła w prestiżowym konkursie na architektoniczny projekt Pawilonu Polski, zorganizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Sąd Konkursowy uznał, że to właśnie magiczna a zarazem minimalistyczna propozycja młodych warszawskich architektów będzie promować Polskę podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. O realizację własnego projektu i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł rywalizowało 59 pracowni architektonicznych.

„Wyżywienie planety, energia dla życia” to idea przewodnia zbliżającej się Wystawy Światowej EXPO, która odbędzie się w Mediolanie w dniach 1 maja - 31 października 2015. Weźmie w niej udział blisko 150 państw z całego świata w tym także Polska.

Przed architektami biorącymi udział w konkursie na Pawilon Polski postawiono ambitne zadanie. Przyszłoroczna edycja tego najbardziej prestiżowego wydarzenia wystawienniczego na świecie poświęcona będzie sektorowi rolno-spożywczemu, który uchodzi za polską specjalność eksportową. Uczestnicy konkursu musieli więc zmierzyć się nie tylko ze stworzeniem projektu bryły, wnętrz i otoczenia Pawilonu. Równie ważne było wyraźne i twórcze wyróżnienie się w prestiżowej lokalizacji, w której znajdzie się Pawilon Polski - na tle sąsiadujących z nim ekspozycji narodowych Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Węgier.

- Polska to kraj o europejskim stylu życia otwarty i przyjazny. Lubimy dobre jedzenie oraz dobry design - zupełnie jak Włosi. Chcemy, aby magiczny Pawilon Polski podbił serca nie tylko naszych włoskich przyjaciół – koncepcję programową polskiej prezentacji tłumaczył Komisarz Generalny, Sławomir Majman.

Projektanci mieli do dyspozycji prostokątną działkę o powierzchni 2370 m kw. (20m x 118,49m) i budżet w wysokości 19.600.000 zł brutto na realizację budowy bryły, wnętrz oraz zaaranżowania terenów przyległych zachęcających do odwiedzenia Pawilonu. 

Skrzynki na jabłka, len i makaron

Do konkursu przystąpiło 59 biur architektonicznych z całej Polski – zarówno tych najbardziej renomowanych, jak i prowadzonych przez młodych twórców. Zdaniem Sądu Konkursowego, obradującego pod przewodnictwem wiceprezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich, architekta Włodzimierza Muchy, projektem, który łączył w sobie młodzieńczą witalność i w najlepszy sposób oddaje założenia ideowe Polskiej Sekcji na EXPO 2015 w Mediolanie, okazała się koncepcja pracowni 2pm. Projekt nawiązuje do jednego z eksportowych hitów polskiego rolnictwa – jabłek.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY