REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pomnik kochanków w Łodzi do renowacji

  • Autor: UM Łódź
  • 08 wrz 2014 09:32
Pomnik kochanków w Łodzi do renowacji
fot. UM Łódź
Pomnik kochanków w Łodzi do renowacji
Pomnik kochanków w Łodzi do renowacji
Pomnik kochanków w Łodzi do renowacji

Fontannę - pomnik kochanków z ulicy Kamiennej zaprojektował Wojciech Gryniewicz. Jego inna rzeźba Ławeczka Tuwima jest dziś ikoną Łodzi.

REKLAMA

Fontanna - pomnik kochanków z ulicy Kamiennej odzyskuje swój pierwotny wygląd. Wmurowana w ścianę kamienicy - płaskorzeźba przedstawiająca bohaterów utworu Agnieszki Osieckiej pojawiła się na ul. Włókienniczej, dawnej Kamiennej. Przez dziesięć lat na fontannie powstał osad z minerałów, w które bogata jest łódzka „kranówka” i pojawiły się porosty.

- Minęło dziesięć lat, rosną nowe pokolenia łodzian. Chcemy im przypomnieć, że w Łodzi mamy taką ciekawą atrakcję, o której łodzianie często nie wiedzą, choć znana jest za granicą – tłumaczy Miłosz Wika, rzecznik ZDiT. – Agnieszka Osiecka studiowała w Łodzi. Zachowała się jej wypowiedź, że słowa piosenki dotyczą rzeczywiście łódzkiej ulicy Kamiennej, dziś Włókienniczej, a nie jej odpowiedniczki na warszawskiej Pradze. Włókiennicza to zresztą ulica mająca wiele odniesień w sztuce i historii Łodzi. M.in. pod numerem 11 wybudował swoją kamienice i mieszkał Hilary Majewki, architekt miasta, który firmował ponad 500 projektów pałaców, kamienic i fabryk.

Jak informuje łódzki magistrat ulica Włókiennicza leży w obszarze pierwszego z kwartałów, które mają być objęte rewitalizacją obszarową.

- Czeka nas starcie grubej warstwy kurzu, przykrywającego centrum Łodzi. Jeszcze w październiku rozpoczniemy pierwsze pomiary i analizy, zaczniemy przygotowywać pierwsze plany, tak by z rewitalizacją wystartować jak najszybciej – tłumaczy Marcin Obijalski dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ. – Wkrótce ogłosimy konkurs architektoniczny  na plan zagospodarowania ulicy. Jak ostatecznie będzie wyglądać – tego na razie nie wiemy. Być może zamieni się w kolejny podwórzec - dodaje.

Projekt rewitalizacji m.in. ulicy Włókienniczej jest na etapie uzgodnień i akceptacji w Ministerstwie Infrastruktury.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY