Pomost w Chełmży już gotowy - to nowe miejsce rekreacji za 2,9 mln złkujawsko-pomorskie.pl - 22-08-2014 12:23


Ma długość 360 metrów, kładki do cumowania sprzętu wodnego oraz łukowe mosty pozwalające przepływać pod nim kajakom i łódkom – pomost w Chełmży, który połączył dwa brzegi Jeziora Chełmżyńskiego jest już gotowy, informuje oficjalny portal kujawsko-pomorskie.pl.

Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 22 sierpnia br. nowa atrakcja została uroczyście oddana do użytku.

Całkowita wartość projektu związanego z rozbudową służącej rekreacji i turystyce infrastruktury Jeziora Chełmżyńskiego to 2,9 miliona złotych.

Jego realizacja objęła trzy zadania:
- budowę pomostu łączącego Bulwar 1000-lecia z ulicą Plażową po drugiej stronie Jeziora Chełmżyńskiego. Deptak o łącznej długości 360 metrów i szerokości 2,5 metra powstał na stalowych palach, na wysokości 70 centymetrów nad lustrem wody. Podkład wykonano z tworzywa sztucznego, a barierki z drewna. Obiekt jest oświetlony, został wyposażony w trzy kładki umożliwiające cumowanie sprzętu wodnego oraz łukowe mosty pozwalające przepływać łódkom i kajakom w stronę zachodniego brzegu zatoki.

- budowę slipu do wodowania niewielkich jednostek pływających zlokalizowanego w sąsiedztwie Klubu Sportowo-Turystycznego „Włókniarz”. Konstrukcja ze stali i tworzywa sztucznego umożliwia zmianę jej pozycji oraz demontaż na okres zimowy.

- utworzenie Punku Informacji Turystycznej w budynku byłej świetlicy miejskiej przy ul. Tumskiej. W ramach inwestycji zmodernizowano i zaadaptowano pomieszczenia oraz zakupiono wyposażenie. Punkt rozpocznie działalność w najbliższych tygodniach.

To kolejne inwestycje związane z odnową miejskiej przestrzeni w Chełmży i rozbudową infrastruktury służącej rekreacji. Wcześniej, w ramach rewitalizacji strefy śródmiejskiej przy jeziorze, wymieniono nawierzchnię ulic i chodników, w pobliżu plaży miejskiej powstał amfiteatr, a na odnowionym i przebudowanym Bulwarze 1000-lecia skatepark. Na całej długości bulwaru została wydzielona ścieżka rowerowa. Przedsięwzięcie objęło także umocnienie brzegu jeziora, modernizację oświetlenia, rozbudowę kanalizacji deszczowej, budowę parkingów oraz uporządkowanie zieleni. Na realizację tych przedsięwzięć trafiło 3,5 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego - informuje portal kujawsko-pomorskie.pl