REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstał niezwykły dom kultury

  • Autor: propertydesign.pl
  • 01 kwi 2014 11:21
Powstał niezwykły dom kultury
Dom kultury w Katowicach, fot. Joanna Nowicka
Powstał niezwykły dom kultury
Powstał niezwykły dom kultury
Powstał niezwykły dom kultury
Powstał niezwykły dom kultury

Projekt nowoczesnego domu kultury w Katowicach powstał w warszawskiej Pracowni Architektury i Urbanistyki Rafała Mazura. Architektom zależało na tym, aby obiekt wpisał się w kontekst architektury Katowic.

REKLAMA

Przeszklony obiekt powstał w katowickiej dzielnicy Dąb przy ul. Krzyżowej, w miejscu funkcjonującego wcześniej miejskiego domu kultury. W jego gmachu będą funkcjonowały dwie instytucje - dom kultury i biblioteka.

Architekci dążyli do tego, aby nowy budynek nawiązywał do śląskiej tradycji budownictwa. - Dzieje się to na wielu płaszczyznach. Nawiązaliśmy tam zarówno do charakterystycznej dla śląskich miast pierzei ulicy Krzyżowej, jak i do terenów zielonych, znajdujących się w południowej części działki. Stąd forma wspinającego się zielonego dachu. Istotny jest też kontekst materiałowy - tłumaczy Rafał Mazur, autor projektu.

- Śląska zabudowa zazwyczaj kojarzy się z cegłą. Nie mogliśmy jej użyć w sposób oczywisty, ponieważ budynek stałby się ciężki i niedostępny. Postanowiliśmy więc wykonać z cegły posadzki oraz ściany wewnętrzne, które będą widoczne przez jak największe przeszklenia, służące do zaproszenia do środka przypadkowych przechodniów. Następna płaszczyzna to nawiązanie do kopalni. Forma wspinającego się zielonego dachu sprawia, że wszystkie funkcje rozgrywają się „pod ziemią”. Należy też wspomnieć o kontekście komunikacyjnym tego miejsca. Teren ten pełni funkcję skrótu dla pieszych - wyjaśnia.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2010 r. Katowicki dom kultury zostanie oficjalnie otwarty w czerwcu br. Obecnie trwają prace wykończeniowe we wnętrzach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY