REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstanie drugi woonerf w Łodzi - przebudowa już ruszyła

  • Autor: PAP
  • 02 lip 2015 14:09
Powstanie drugi woonerf w Łodzi - przebudowa już ruszyła
fot. UM Łódź

Niemal 2 mln zł kosztować ma przebudowa ul. Traugutta w centrum Łodzi, gdzie powstanie kolejny woonerf, czyli deptak ze spowolnionym ruchem samochodów. Na środku ulicy pojawią się drzewa, będą także ławki, a nawet plac zabaw. Projekt zrealizowany zostanie w ramach budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

Do końca roku powstać ma w Łodzi w sumie sześć woonerfów - na ulicach: Traugutta i Piramowicza w centrum miasta oraz na czterech osiedlowych uliczkach.

Pierwszy łódzki woonerf, nazywany po polsku podwórcem - na wzór ulic w Holandii, czy Skandynawii - powstał w ub. roku na fragmencie jednokierunkowej ul. 6-go Sierpnia. Pojawiły się tam m.in. nowe drzewa i kwiaty, ławki, latarnie, a latem - ogródki restauracji. Projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego kosztował ok. 1,4 mln zł.

I właśnie jego przedłużeniem będzie podwórzec na ul. Traugutta, a prace ruszą od najbliższego poniedziałku. Pojawią się na nim podobne drzewa w donicach, elementy małej architektury, w tym liczne ławki, a nawierzchnia wykonana będzie z takiej samej czerwonej i szarej kostki granitowej oraz - na niewielkim fragmencie - ułożona zostanie szachownica z kostki w odcieniach szarości.

Powstanie też plac zabaw na skwerze przy ulicy Sienkiewicza; będą też miejsca na ogródki kawiarniane, czy restauracyjne. Na woonerfie będzie w sumie kilkanaście miejsc parkingowych m.in. we wnękach między budynkami i na samej ulicy, a w przyszłości niewykluczona jest budowa wielopoziomowego parkingu w przestrzeni między kamienicami.

Jak podkreśliła wiceszefowa Zarządu Dróg i Transportu Katarzyna Mikołajec, ma to być przestrzeń przyjazna dla przechodniów czy rowerzystów, dlatego zostanie zaplanowana tak, aby wymóc wolniejszy ruch samochodów.

- Będziemy stosowali takie wymuszenia elementami małej architektury, które będą zmieniały tor jazdy z jednej strony na drugą. To będzie powodowało, że samochody będą musiały zwolnić, ale dodatkowo powstaną niewielkie progi zwalniające wykonane w kostce. To wszystko ma spowodować, że przede wszystkim przechodnie będą czuli się tutaj bezpiecznie - mówiła w czwartek dziennikarzom Mikołajec.

Prace mają się zakończyć 7 października. Na czas przebudowy ulica zostanie całkowicie zamknięta na odcinku od Piotrkowskiej do Sienkiewicza; planowana jest także wymiana podziemnej infrastruktury m.in. instalacji gazowej. W ramach tymczasowej organizacji ruch ma zostać dopuszczany w dwóch kierunkach na równoległej ulicy Moniuszki.

W wakacje - najpóźniej z początkiem sierpnia, po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę - ma ruszyć także przebudowa ul. Piramowicza. Ten woonerf ma być podzielony na dwie części - reprezentacyjną i techniczną, z miejscami parkingowymi, a przy przebudowie ma być wykorzystana zabytkowa kostka klinkierowa. Oba nowe podwórce to także projekt zgłoszony przez mieszkańców i finansowane z budżetu obywatelskiego.

W woonerfy zmienią się w tym roku także cztery osiedlowe uliczki w Łodzi: Kozietulskiego, Pszenna, Świerkowa i Selekcyjna. Ruch aut zostanie na nich ograniczony, pojawi się zaś zieleń i meble miejskie. Koszt tego projektu wynieść ma 3,7 mln zł. W przyszłym roku - dzięki pieniądzom unijnym - ruszyć ma zaś przebudowa na podwórzec zabytkowej ul. Moniuszki, zwanej niegdyś Pasażem Meyera.

Termin woonerf pochodzi z holenderskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza "ulicę do mieszkania"; polskim określeniem jest podwórzec. Termin ten dotyczy projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej w taki sposób, aby przy zachowaniu kluczowych funkcji uspokoić ruch na niej - stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa i walorach estetycznych, gdzie przyjemnie można spędzić czas.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY