REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poznaliśmy tajemnice stadionu Maracanã w Brazylii

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 lip 2014 10:54
Poznaliśmy tajemnice stadionu Maracanã w Brazylii
fot. Stadion Maracanã w Brazylii
Poznaliśmy tajemnice stadionu Maracanã w Brazylii
Poznaliśmy tajemnice stadionu Maracanã w Brazylii

13 lipca na stadionie Maracanã odbędzie się finałowy mecz Mistrzostw Świata 2014. Dopiero teraz poznaliśmy tajemnicę tego niezwykłego stadionu, które sprawiają, że to jeden z najlepszych na świecie obiektów sportowych. Z jakiego powodu tak jest?

REKLAMA

Kiedy FIFA dokonała wyboru gospodarza Mistrzostw Świata 2014 wiadomo było, że przed organizatorami stoi wielkie wyzwanie w zakresie infrastruktury. Schneider Electric wyjawia tajemnice stadionu na którym 13 lipca zabrzmi gwizdek finałowego meczu Mistrzostw Świata w Brazylii.

Na świecie wybudowano już wiele nowoczesnych stadionów. Nie każdy jednak skrywa w sobie takie tajemnice jak ten, który powstał specjalnie na Mistrzostwa Świata w Brazylii. Stadion Marcana, bo o nim mowa, dopiero teraz odkrywa swoje tajemnice, które sprawiają, że jest jednym z najlepszych na świecie obiektów sportowych. Co sprawia, że tak jest? Składa się na to wiele urządzeń i systemów, które pozwalają nie tylko sprawnie nim zarządzać, ale również sprawiają, że jest efektywny energetycznie.

Nieodkryte wnętrze

Stadion im. Mario Filho, znanego powszechnie jako Maracanã nocą wygląda jak obiekt nie z tej ziemi. Wszystko to dzięki trzem tysiącom lamp, które składają się na monumentalny system oświetlenia, którym zarządza ponad 500 liczników, mierników i bezpieczników elektrycznych. Poza prowadzonym w czasie rzeczywistym monitoringiem zużycia energii, pracownicy centrum zarządzają także innymi instalacjami i funkcjami obiektu, takimi jak: oświetlenie pomieszczeń dostępnych dla publiczności, system wentylacji i wywiewu powietrza, klimatyzacja, generatory energii, urządzenia podtrzymujące zasilanie, kontrola dostępu systemy pożarowe, kamery nadzoru wideo (CCTV) i hydraulika. Stadion został zbudowany z myślą o kibicach oraz bezpieczeństwie i wygodzie. W tym celu na stadionie pojawiło się 17 wind, 12 ciągów ruchomych schodów 292 toalet i co ważne dla nich 60 barów! Wszystkie te operacje kontrolowane są z jednego miejsca – centrum kontroli i monitoringu.

W oparciu o międzynarodowe standardy i wymogi FIFA, Schneider Electric i partnerzy opracowali projekt automatyzacji oparty na inteligentnej sieci, łączący poszczególne systemy i mający możliwość zarządzania ponad 36 tys. różnych sytuacji, które mogą pojawić się w trakcie meczu. Maracanã trafił na prestiżową listę inteligentnych stadionów, wyposażonych w infrastrukturę techniczną umożliwiającą zarządzanie różnorodnymi danymi w czasie rzeczywistym, a tym samym szybsze i bardziej efektywne podejmowanie decyzji – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric Polska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY