REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poznań chce nową plażę i tramwaj wodny

  • Autor: PAP
  • 02 paź 2015 09:02

Po udanym sezonie letnim Poznań chce rozwijać ofertę turystyczno-rekreacyjną nad rzeką Wartą. W planach jest budowa nowej plaży, uruchomienie tramwaju wodnego, wymiana betonowej opaski, a nawet regulacja poziomu Warty.

REKLAMA

W czwartek urząd miasta zorganizował konferencję prasową, na której podsumowano sezon letni nad rzeką i zapowiedziano kolejne inwestycje. Jak przekazuje miasto, latem niemal każdego dnia z terenów i atrakcji przy Warcie korzystały tysiące poznaniaków i turystów.

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślił, że 2015 r. był przełomowy w podejściu do przepływającej przez centrum rzeki, której otoczenie przez wiele lat było zaniedbane.

"Ten rok to na pewno był duży przełom nad Wartą; trzy plaże miejskie, uruchomiona przystań rzeczna razem ze strefą rekreacyjną. Do tego żegluga, z której skorzystało kilkanaście tysięcy mieszkańców. Są to rzesze ludzi, którzy po raz pierwszy tak gromadnie przybywali nad Wartę" - stwierdził zastępca prezydenta. Wiśniewski zapowiedział dalszy rozwój infrastruktury wokół Warty. Mają powstać nowe schody, zjazdy i slipy, uruchomiona zostanie także czwarta plaża miejska. Na terenach zalewowych powstanie mała infrastruktura rekreacyjna np. boiska do siatkówki i badmintona oraz miejsca do grillowania. Miasto ma też w planach w kolejnych latach wydać ok. 16 mln zł z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na kontynuowanie projektu budowy ścieżek rowerowych wzdłuż rzeki.

Na przyszły sezon planowane jest wprowadzenie regularnych rejsów tramwaju wodnego, który kursowałby na linii Rataje-Stare Miasto-Winogrady, a pomiędzy plażami miejskimi będzie można podróżować kajakami. Na terenach nadrzecznych pojawią się miejsca biwakowe i wybiegi dla psów.

"Razem z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej przystępujemy do projektowania wymiany opasek betonowych na bardziej przyjazne dla natury - to zadanie RZGW, ale będziemy ich wspierać" - zapowiedział Wiśniewski.

Zastępca prezydenta mówił też o rozpoczęciu prac nad przeciwdziałaniem niskiemu stanowi rzeki. "To praca na wiele lat i trzeba ją dobrze przygotować. Najpierw od strony naukowej wypracować wizję spiętrzenia wody w Warcie, co jest bardzo istotne i przydatne, wręcz niezbędne, żeby rozwijać rekreację nad Wartą" - zauważył.

Urząd wyliczył, że szacunkowo z trzech plaż miejskich w sezonie skorzystało ok. 60 tys. osób - obliczenia wynikają ze statystyk wypożyczenia leżaków. Z kolei rejsy trzema kursującymi po rzece statkami odbyło ponad 16,5 tys. osób.

Miasto we współpracy z innymi nadwarciańskimi gminami obszaru funkcjonalnego planuje utworzenie klastra rzecznego. Ideą klastra jest integracja jednostek administracji publicznej, instytucji badawczych, naukowych i otoczenia biznesu, a przede wszystkim przedsiębiorców związanych z rzeką Wartą.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY