REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Prof. Stola: Muzeum Historii Żydów Polskich będzie najlepsze w Europie

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2014 13:50
Prof. Stola: Muzeum Historii Żydów Polskich będzie najlepsze w Europie
fot. jewishmuseum.org.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich będzie najlepszym muzeum historii Żydów w Europie - zapowiedział prof. Dariusz Stola, który otrzymał z rąk ministra kultury nominację na dyrektora placówki. Podkreślił, że muzeum przedstawi wspólne dzieje Polaków i Żydów. Muzeum ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury.

REKLAMA

"Będzie to najlepsze muzeum historii Żydów w Europie" - powiedział Stola podczas uroczystości wręczenia nominacji dyrektorskiej, która odbyła się w środę w siedzibie muzeum w Warszawie. Stola, który obejmie stanowisko dyrektora 1 marca, zaznaczył też, że kierowana przez niego placówka będzie, przynajmniej przez najbliższe kilka lat, najlepszym muzeum historii Polski.

"To muzeum sięga bardzo daleko w przeszłość, de facto do początków państwa polskiego, a tak się złożyło, że historia polskich Żydów i historia Polski jako aktora na scenie europejskiej ma mniej więcej tyle samo lat" - powiedział Stola, podkreślając przy tym silne, nierozerwalne związki Polaków i Żydów.

"Bez historii Żydów historia Polski jest ułomna, kulawa, nie można jej zrozumieć, a bez historii Polski nie można zrozumieć historii Żydów. Ta instytucja ma przypomnieć tym wszystkim, którzy może nie mieli okazji, żeby o tym pomyśleć albo tego nie spostrzegli, jak bardzo te historie są połączone, i że one są nierozdzielne. A to, że czasami one są kontrowersyjne, że my się spieramy to bardzo dobrze (...) Jeżeli historia budzi spory to znaczy, że jest żywa. Najgorzej jest z historią martwą, która nikogo nie obchodzi" - dodał nowy dyrektor.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski, który wręczył prof. Stole nominację, podkreślił, że nowe muzeum będzie budowało siłę i pozycję państwa polskiego na arenie międzynarodowej. "To muzeum było nam bardzo potrzebne (...). To jest jedna z najważniejszych instytucji i najważniejszych zobowiązań" - powiedział Zdrojewski, podkreślając też, że muzeum będzie jednym z najważniejszych adresów na mapie kultury w Europie.

Oficjalne otwarcie muzeum zaplanowano na 28 października, gdy goście muzeum będą mogli obejrzeć powstającą obecnie wystawę główną. Będzie to osiem galerii, w których każdy ze zwiedzających będzie mógł zapoznać się z 1000-letnią historią Żydów na ziemiach polskich. Mimo że muzeum zaplanowano otworzyć jesienią br. jest ono dostępne dla zwiedzających już od kwietnia 2013 r. Odbywają się w nim wystawy czasowe, pokazy filmów, koncerty, debaty i seminaria, warsztaty i spacery edukacyjne. Do końca stycznia 2014 r. muzeum odwiedziło ponad 200 tys. gości.

Na początku lutego przedstawiono pierwsze trzy galerie wystawy głównej - "Pierwsze spotkania" (okres od X do XV w.), "Paradisus Iudaeorum" (XVI-XVII w.), "Miasteczko" (XVII-XVIII w.). Po raz pierwszy ekspozycja została pokazana tam, gdzie trwa jej montaż - w podziemnej kondygnacji. Do tej pory wystawa była pokazywana jedynie na wizualizacjach. Instalacja wszystkich ośmiu galerii muzeum ma zakończyć się w czerwcu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY