REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Projekt przywrócenia żeglowności Wiśle

  • Autor: mazovia.pl
  • 25 sie 2014 11:59
Projekt przywrócenia żeglowności Wiśle
fot. Fotolia

Trwają rozmowy na temat rewitalizacji Wisły. Odbyło się drugie posiedzenie Zespołu do spraw koordynacji udziału województwa mazowieckiego w pracach nad rewitalizacją Wisły i odtworzenia drogi wodnej E40 Warszawa–Gdańsk.

REKLAMA

Uczestnicy spotkania zapoznali się z informacjami otrzymanymi od przedstawicieli Konsorcjum działającego w ramach współpracy polsko-holenderskiej na rzecz rozwoju drogi wodnej E40, przedstawionymi przez wicemarszałka Leszka Ruszczyka - podał Samorząd Województwa Mazowieckiego w portalu mazovia.pl.

Biorąca udział w dyskusji radca ministra w Departamencie Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Janina Mentrak przedstawiła plany rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce w latach 2014–2020 oraz do roku 2030 w kontekście polityki Unii Europejskiej oraz Strategię Rozwoju Transportu do 2020 r. Zostały również omówione plany Ministerstwa Gospodarki związane z gospodarczym wykorzystaniem rzeki, ze szczególnym uwzględnieniem budowy elektrowni wodnej.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Leszek Bagiński zapoznał członków Zespołu z rzeczywistymi parametrami drogi wodnej i proponowanymi działaniami w tym zakresie. Główne to ratyfikowanie Konwencji AGN, przyjęcie programu rozwoju transportu uwzględniającego żeglugę śródlądową w klasie IV Warszawa–Gdańsk na szczeblu co najmniej rządowym, wykonanie studium wykonalności z uwzględnieniem ochrony przed powodzią, poprawa stosunków wodnych, energetyki, turystyki wodnej. Zasugerował również, aby część działań odbywała się w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wicemarszałek Leszek Ruszczyk poinformował, że 5 września br. odbędą się warsztaty terenowe na pokładzie statku wycieczkowego "Wanda" płynącego z Nieszawy do Grudziądza pn. "32 km3 wody Wisły! – jak ją zagospodarować". W trakcie spotkania zostanie podpisany ,"List intencyjny w sprawie współpracy przy aktywizacji gospodarczej wzdłuż Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40", obejmujący województwa: mazowieckie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie i kujawsko-pomorskie.

Dzień wcześniej, 4 września br. spotkają się przedstawiciele Konsorcjum działającego w ramach współpracy polsko-holenderskiej na rzecz rozwoju drogi wodnej E40.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY