REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przez cenne znaleziska przedłuży się remont Domu Gehliga

  • Autor: UM Łódź
  • 20 paź 2015 10:28
Przez cenne znaleziska przedłuży się remont Domu Gehliga
fot. RWSL
Przez cenne znaleziska przedłuży się remont Domu Gehliga
Przez cenne znaleziska przedłuży się remont Domu Gehliga

Niezwykłe polichromie, mazerunki i ciekawy witraż odkryto w remontowanym domu słynnego łódzkiego przedsiębiorcy budowlanego Ottona Gehliga przy ul. Tuwima 17 w Łodzi. Według koncepcji pracowni RWSL kamienica odzyskuje blask.

REKLAMA

- Udało nam się odnaleźć kilka niebywałych, nawet w skali kraju, znalezisk. To trochę przedłuży inwestycję. Szacujemy, że będzie to około 4 miesięcy. Teraz dwa pomieszczenia, w których znajdują się polichromie, zostały wyłączone z remontu. W pozostałej części budynku prace trwają - poinformował Tomasz Piotrowski, szef projektu Miasto Kamienic.

Znaleziska ujawniły się spod warstw farby, tynku i po zdemontowaniu podwieszanego sufitu gipsowo-kartonowego. Malowidła odkryto w pomieszczeniach, które były prawdopodobnie przeznaczone na salon i gabinet. Zaś geometryczny witraż zdobił i oświetlał sufit przedpokoju. Polichromie niestety są w bardzo złym stanie, przede wszystkim ze względu na bardzo zniszczone stropy. Dlatego potrzebne są specjalistyczne zabiegi konserwatorskie, polegające m.in. na ich przeniesieniu.

- Do tej pory takich dużych wyzwań na terenie Łodzi nie mieliśmy, ale cieszę się z kompleksowego zakresu renowacji. Wyjątkowość tych znalezisk polega na ich wartości artystycznej. To wysokiej jakości malarstwo nasufitowe, przedstawiające w manierze pompejańskiej sceny geometryczne i roślinne oraz fragmenty postaci - podkreślał Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Jak już wcześniej informowano, remont kamienicy przy Tuwima 17 będzie kompleksowy - począwszy od wymiany pokrycia dachu, wzmocnienia stropu, odtworzenia elementów kamiennych i metalowych, odgrzybienia oraz osuszenia aż do szczegółowego przywrócenia elementów zdobniczych. Wszystkie działania prowadzone są w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Końcowy koszt remontu miał wynieść 2,5 miliona złotych, a wykonawca zobowiązał się oddać budynek do końca pierwszego kwartału 2016 roku. Po odkryciu cennych polichromii ten czas z pewnością się wydłuży, wzrosną też koszty inwestycji.

Po modernizacji, zgodnie z zamierzeniami władz Łodzi, dom Gehliga nie będzie już obiektem mieszkalnym, tylko użytkowym. Przeznaczony zostanie na działalność kulturalno-artystyczną. Być może znajdzie się tam galeria lub kawiarnia.

Zabytkowa kamienica została zbudowana w 1883 roku. Budynek jest przykładem niemieckiego renesansu i niderlandzkiego manieryzmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY