REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przy Dworcu Świebodzkim powstaną biura i mieszkania

  • Autor: PAP/PKP
  • 26 mar 2015 15:46
Przy Dworcu Świebodzkim powstaną biura i mieszkania
Dworzec Wrocław Świebodzki, fot. PKP

482 mln euro to szacunkowy koszt projektu deweloperskiego zagospodarowania przestrzeni wokół położonego w centrum Wrocławia zabytkowego Dworca Świebodzkiego. PKP wyłoniło firmę, z którą będzie prowadzić rokowania ws. budowy tam kompleksu mieszkaniowo-biurowego.

REKLAMA

Xcity Investment, spółka dedykowana realizacji projektów deweloperskich w Grupie PKP – wyłoniła inwestora do dalszych negocjacji dla realizacji projektu Wrocław Świebodzki. Spółka będzie kontynuować rozmowy z Archicom Invest Sp. z o.o.

Projekt zakłada komercyjne zagospodarowanie terenu oraz rewitalizację zabytkowego budynku Dworzec Świebodzki, zlokalizowanego w odległości około 1 km od Rynku Starego Miasta. Przewidywane jest również przywrócenie ruchu kolejowego do stacji. Ostateczna koncepcja dla tej nieruchomości zostanie wypracowana podczas dalszych rozmów z wyłonionym inwestorem oraz po podjęciu wiążących ustaleń dotyczących przywrócenia ruchu pociągów.

- Archicom Invest przedstawił najkorzystniejszą ofertę na zagospodarowanie terenu Wrocławia Świebodzkiego – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Przed nami czas na ustalenia ostatecznej koncepcji dla tej nieruchomości . Realizacja inwestycji powinna rozpocząć się najwcześniej za 2-3 lata – dodaje. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne w budynku dworca Wrocław Świebodzki. PKP S.A. prowadzi prace związane z odtwarzaniem zabytkowej elewacji obiektu oraz kompleksowy remont dachu. Ich koszt to kilka milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić z wpływów, jakie PKP czerpie z targowiska, które od wielu lat prowadzone jest w sąsiedztwie dworca. Bator poinformował, że targowisko będzie funkcjonować do momentu rozpoczęcia projektu deweloperskiego.

W bezpośrednim sąsiedztwie przystanku miałyby powstać powierzchnie komercyjne, a dalej od niego mieszkalne.

Szacowany koszt zabudowy obszaru wokół dworca do 482 mln euro.

Dworzec Świebodzki powstał w 1842 r. Został zaprojektowany w stylu późnoklasycystycznym; przebudowany w latach 60. XIX w. uzyskał swój obecny kształt. Obsługiwał przede wszystkim połączenia z południem regionu, trasy wiodące do Jeleniej Góry i Wałbrzycha.

Od 1991 r. nie odprawia się z tego dworca pociągów. Kolej wydzierżawiła pomieszczenia m.in. Teatrowi Polskiemu. W przestrzeni dworca obecnie odbywa się wiele imprez kulturalnych. Bator podkreślił, że w przyszłości w budynku zabytkowego dworca powinny zostać zachowane przestrzenie na działalność kulturalną i edukacyjną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY