REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przygotowania do remontu jednego z najpiękniejszych budynków w Radomiu

  • Autor: UM Radom
  • 21 lis 2014 10:48
Przygotowania do remontu jednego z najpiękniejszych budynków w Radomiu
Ratusz w Radomiu, fot. UM Radom

Ratusz, wybudowany w połowie XIX wieku według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym, jest jednym z najpiękniejszych budynków w Radomiu. Magistrat przygotowuje się do zagospodarowania budynku ratusza w rynku. W grudniu ogłoszony będzie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej remontu obiektu.

REKLAMA

- Działamy stopniowo i metodycznie, bo mamy do czynienia z obiektem, który stanowi dla nas duże wyzwanie. Z jednej strony jest  bardzo cennym i ważnym dla miasta zabytkiem, z drugiej zaś – jest bardzo zdegradowany, więc wymaga ogromnych i kosztownych prac remontowych – mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta odpowiadający we władzach miasta za kwestie organizacyjne.  

Pierwszym krokiem magistratu było opracowanie dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji budynku po Archiwum Państwowym na cele administracyjne. Jej celem było  dokonanie dokładnej inwentaryzacji budowlanej i konstrukcyjnej budowli, a także oceny stanu instalacji i urządzeń technicznych. Zarówno budynek główny ratusza, jak i oficyny boczne wymagają gruntownego remontu. Konieczne jest wysuszenie bardzo zawilgoconych fundamentów, usunięcie szkodliwego dla ludzi zagrzybienia, wymiana wszystkich instalacji wewnętrznych.

Radomski magistrat podaje, że w niedługim czasie będzie trzeba opracować dokumentację projektu wykonawczego inwestycji, wraz z kosztorysem szacunkowym. W grudniu ogłoszony będzie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej remontu obiektu.  Na ten cel w przyszłorocznym budżecie miasta zarezerwowane jest 300 tys. zł. Sam remont wiązać się będzie natomiast z potężnymi kosztami. – Spodziewamy się konieczności poniesienia wysokich nakładów, więc chcielibyśmy skorzystać z dofinansowania unijnego.  Bardzo liczymy, że w 2015 roku, zgodnie z obietnicami byłej minister Elżbiety Bieńkowskiej, zostaną ogłoszone konkursy dotyczące rewitalizacji miast, które dawałyby nam szansę ubiegania się o dotację – mówi Rafał Czajkowski. Jak dodaje, ma nadzieję na sesje Rady Miejskiej w wyremontowanym ratuszu już w 2016 roku.

Koncepcja zagospodarowania budynku ratusza przewiduje ulokowanie w nim Rady Miejskiej oraz części wydziałów Urzędu Miejskiego, prowadzących intensywną obsługę mieszkańców, jak np. Wydział Spraw Obywatelskich lub Wydział Komunikacji. Konieczne jest przystosowanie tego zabytkowego budynku do wymogów wynikających ze współczesnych standardów funkcjonowania budynków użyteczności publicznej, w tym choćby dotyczących jego dostępności dla niepełnosprawnych, co się wiąże np. z budową windy. Koncepcję remontu obiektu zaakceptowały służby konserwatora zabytków, które mają w tej kwestii bardzo istotny głos.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY