REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przyjazna architektonicznie biblioteka w Bydgoszczy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 mar 2014 09:50
Przyjazna architektonicznie biblioteka w Bydgoszczy
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. UKW
Przyjazna architektonicznie biblioteka w Bydgoszczy
Przyjazna architektonicznie biblioteka w Bydgoszczy
Przyjazna architektonicznie biblioteka w Bydgoszczy
Przyjazna architektonicznie biblioteka w Bydgoszczy
Przyjazna architektonicznie biblioteka w Bydgoszczy

Biblioteka Główna UKW została nagrodzona Dyplomem Przyjazny 2013, przyznawanym przez Izbę Architektów RP. Kapituła konkursu doceniła fakt, że obiekt jest przystosowany do potrzeb wszystkich użytkowników.

REKLAMA

Biblioteka UKW działa od października 2014 r., ale władze uczelni uzupełniały jeszcze wyposażenie, m.in. komputery. Jej uroczyste i oficjalne otwarcie zaplanowano na 8 kwietnia 2014 r. 

Biblioteka Uniwersytetu Kaziemirza Wielkiego w Bydgoszczy stała się nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale też miejscem spotkań, spędzania wolnego czasu, zapewniającym komfortowe warunki do nauki. Co ważne, biblioteka jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, którzy nie mają problemu z korzystaniem i poruszaniem się po budynku. Ten fakt został dostrzeżony przez kapitułę konkursu przygotowanego przez bydgoski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, w skład której, poza reprezentantami środowiska architektów, weszli dziennikarze oraz przedstawiciele różnych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Tytuł Przyjazny 2013 został przyznany "za troskę o jakość przestrzeni dla wszystkich użytkowników w kategorii obiektów użyteczności publicznej".

Inwestorem przedsięwzięcia był Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a projekt architektoniczny wykonali architekci z Biura Studiów i projektów "Biprokabel" Sp. z o.o. Głównym projektantem był mgr inż. arch. Michał Łukowski. Natomiast generalnym wykonawcą była firma Budimex S.A. Realizację inwestycji "Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego" zrealizowano w latach 2010-2013. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowany został na kwotę ponad 45 mln zł.

Celem głównym projektu było stworzenie nowoczesnej wielofunkcyjnej biblioteki naukowej, będącej jednocześnie ośrodkiem wymiany informacji oraz ogniwem komunikacji i wymiany myśli naukowej. Budynek jest biblioteką centralną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Mieści scalone zbiory około 740 000 jednostek dotychczasowej Biblioteki Głównej, zlokalizowanej w 2 miejscach – gmachu głównym i tzw. pawilonie, gdzie znajduje się oddział czasopism, jak również zbiory 3 bibliotek filialnych, rozproszonych wcześniej w różnych punktach miasta.

Powierzchnia nowej biblioteki to 17 800 m kw. i podzielona na następujące działy: informacyjny, udostępniania zbiorów, zespół zbiorów specjalnych, zespół magazynów i konserwacji zbiorów, pracownię reprograficzną, pracownię digitalizacji, pracownię audiowizualną oraz serwerownię. W nowym budynku znajdą się również sale dydaktyczne i komputerowe dla kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, ściśle współpracujące z niezbędną żywą bazą.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY