REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Qumak zrealizuje wystawę o historii Górnego Śląska

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 lut 2015 13:36
Qumak zrealizuje wystawę o historii Górnego Śląska
fot. Muzeum Śląskie w Katowicach - Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H.

Czternaście metrów pod ziemią, w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, czyli na terenie dawnej kopalni Katowice, powstanie nowoczesna wystawa przedstawiająca dzieje Górnego Śląska. - Wykonanie wystawy stałej w Muzeum Śląskim to duże wyzwanie - mówi Rafał Dragosz z firmy Qumak S.A.

REKLAMA

Zgodnie z założeniem projektu wystawa ma stanowić próbę syntezy historycznej Górnego Śląska, zarówno w wymiarze lokalnym, narodowym, jak i europejskim. Jednolita, spójna, obiektywna prezentacja złożonych dziejów regionu będzie odwoływać się do wielonarodowościowych korzeni jego mieszkańców oraz przedstawiać kształtowane przez wieki dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska.

Narracja ekspozycji zostanie zbudowana w układzie chronologicznym. Kolejne etapy historii będą opowiadane zwiedzającym przy pomocy technik teatralnych (gra światłem i cieniem, zabudowy scenograficzne, przestrzenie rekonstrukcyjne, dźwięk) wzbogaconych rozwiązaniami multimedialnymi. Do tych ostatnich należeć będą np. odrębne dla poszczególnych przestrzeni materiały filmowe (sceny batalistyczne i obyczajowe) czy kapsuły czasu – stanowiska interaktywne zawierające informacje o odwiedzanych pomieszczeniach. Oprócz realizacji wystawy Qumak odpowiedzialny będzie również za pozyskanie eksponatów.

Wykonanie wystawy stałej w Muzeum Śląskim to duże wyzwanie, ale dzięki doświadczeniom zdobytym podczas realizacji podobnych ekspozycji jesteśmy pewni, że – także i tym razem – nasz projekt spodoba się zwiedzającym – powiedział Rafał Dragosz, Dyrektor Pionu Handlowego Publicznego z firmy Qumak S.A.

Ekspozycja stała w Muzeum Śląskim zostanie zlokalizowana w 22 pomieszczeniach i obejmie 1,3 tys. mkw. z ok. 6 tys. mkw. przeznaczonych w nowym budynku na cele wystawiennicze. Będzie dostosowana do wymagań osób niepełnosprawnych. Narracja, co istotne, obok języka polskiego, niemieckiego i angielskiego będzie prowadzona również w gwarze śląskiej.

Otwarcie wystawy dla zwiedzających planowane jest wraz z otwarciem nowej części Muzeum Śląskiego w czerwcu 2015 r.

Z niecierpliwością czekamy na współpracę z tak doświadczoną firmą jak Qumak S.A. i bardzo się cieszymy, że razem będziemy realizować ten projekt – powiedziała Alicja Knast, Dyrektor Muzeum Śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY