REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Radom: jeden z najpiękniejszych budynków do remontu

  • Autor: UM Radom
  • 18 lip 2014 16:19
Radom: jeden z najpiękniejszych budynków do remontu
Ratusz w Radomiu, fot. UM Radom

Jak informuje Urząd Miejski w Radomiu, trwają przygotowania do rewitalizacji budynku ratusza. To cenny i ważny zabytek miasta.

REKLAMA

Ratusz w Radomiu, został wybudowany w poł. XIX wieku według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym. To jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Na uwagę zasługuję fakt, że jest wpisany do rejestru zabytków, stąd wszelkie planowane w nim roboty remontowe muszą być wykonywane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

- Działamy stopniowo i metodycznie, bo mamy do czynienia z obiektem, który stanowi dla nas duże wyzwanie. Z jednej strony jest  bardzo cennym i ważnym dla miasta zabytkiem, z drugiej zaś  jest bardzo zdegradowany, więc wymaga ogromnych i kosztownych prac remontowych – mówi Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, odpowiadający we władzach miasta za kwestie organizacyjne.  

Jak informuje radomski magistrat, pierwszym krokiem było opracowanie dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji budynku po Archiwum Państwowym na cele administracyjne. Jej celem było  dokonanie dokładnej inwentaryzacji budowlanej i konstrukcyjnej budowli, a także oceny stanu instalacji i urządzeń technicznych. Urząd nadmienia, że nie dysponuje archiwalną dokumentacją techniczną ratusza, a ekspertyza dotyczy budynku o kubaturze przekraczającej 12 tysięcy metrów sześciennych. 

Radomski urząd poinformował, że dokumentacja jest już gotowa i – jak ocenia Sekretarz Miasta -  nie napawa optymizmem. Zarówno budynek główny ratusza, jak i oficyny boczne wymagają gruntownego remontu.

Magistrat planuje opracować dokumentację projektu wykonawczego inwestycji, wraz z kosztorysem szacunkowym. – Spodziewamy się konieczności poniesienia wysokich nakładów, wiec bierzemy pod uwagę możliwość skorzystania z dofinansowania unijnego na ten cel, o ile tylko będzie taka szansa – mówi Rafał Czajkowski.

Jak podał radomski urząd, przygotowany jest przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Zostanie on ogłoszony jeszcze w  tym roku, prawdopodobnie we wrześniu.

Więcej przeczytasz na stronie radom.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY