REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Radomska starówka odzyskuje blask

  • Autor: UM Radom
  • 07 lis 2014 14:49
Radomska starówka odzyskuje blask
Kolejny fragment radomskiej starówki odrestaurowany, fot. UM Radom
Radomska starówka odzyskuje blask
Radomska starówka odzyskuje blask
Radomska starówka odzyskuje blask
Radomska starówka odzyskuje blask

Kolejny fragment radomskiej starówki został odrestaurowany. Miejska spółka Rewitalizacja zakończyła prace związane z przebudową kamienic przy ul. Rwańskiej 16 i ul. Wałowej 4, a także odtworzeniem muru miejskiego i zagospodarowaniem otoczenia przy Skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej.

REKLAMA

- Miasto Kazimierzowskie ma dla nas, radomian, wymiar szczególny. Cieszy każdy postęp prac związanych z przywracaniem świetności naszemu dziedzictwu kulturowemu, a zwłaszcza, gdy jest to postęp tak znaczący  – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.

Odbudowane kamienice stanowią część historycznej zabudowy. Kamienica przy Rwańskiej  powstała w końcu XVIII wieku. W jej obrębie  znajduje się jeszcze starszy obiekt - oryginalny fragment fortyfikacji miejskich  z czasów lokacji Radomia na prawach miejskich w 1364r. przez Kazimierza Wielkiego, który został poddany renowacji  i wyeksponowany.  W budynku mieścić  się będą lokale usługowe, w tym  Centrum Informacji Turystycznej (CIT) - podaje oficjalny portal miejski Radomia.

Kamienica położona przy ul. Wałowej 4 wybudowana została od podstaw, w miejsce rozebranego budynku – wyłączonego z użytkowania ze względu na stan techniczny. Tu także swoja siedzibę będą miały lokale  usługowe, w tym gastronomiczne.    

Prace przy ul. Rwańskiej 16 i ul. Wałowej 4 to realizacja projektu miejskiego w ramach inicjatywy Jessica (Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013).

Zakończyła się także rewitalizacja skweru Unii Radomsko-Wileńskiej, związana  z odtworzeniem przebiegu muru miejskiego. Założeniem projektowym było utrzymanie dotychczasowej domyślnej funkcji miejsca jako placu wypoczynkowego dla mieszkańców. Jednocześnie ważne było  stworzenie tu miejsca związanego z historią tego terenu. Odtworzony został  przebieg muru miejskiego wraz z wieżą białą i basztą w obrysie odzwierciedlającym ich wielkość na poziomie gruntu. Mur ułożony został na wysokość około 30 cm, a jego szerokość wynosi  od 2,2 m do 2,5 m.  Odtworzone są też posadzki we wnętrzach dwóch baszt – z białego piaskowca i z cegły.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY