REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Raport SARP: Niska kultura architektoniczna Polski wynika z braku wiedzy

  • Autor: SARP
  • 28 sie 2014 11:27
Raport SARP: Niska kultura architektoniczna Polski wynika z braku wiedzy
fot. Fotolia

"To, co przebija z polskiej przestrzeni – obok chaosu i wszechobecnej pleśni reklamy, braku planowania i infrastruktury – to kryzys wspólnoty." - czytamy w raporcie na temat przestrzeni życia Polaków przygotowanym przez SARP.

REKLAMA

Raport "Przestrzeń życia Polaków" przygotowany przez SARP ma 230 stron i dość krytycznie ocenia jakość polskiej architektury i przestrzeni publicznej. Ocena i diagnozy architektury zostały podzielone na 8 działów: Tendencje w rozwoju polskiej urbanizacji, Przestrzeń wiejska, Krajobraz otwarty jako czynnik i odzwierciedlenie jakości życia, Jakość i standardy przestrzeni zamieszkania, Jakość polskiej przestrzeni publiczne, Miejska obywatelskość, Ekonomiczny wymiar urbanizacji, Promocja wiedzy i kultury architektonicznej.

Oto skrót najważniejszych wniosków ostatniego z działów pt.: Promocja wiedzy i kultury architektonicznej:

- W Polsce nie zakłada się nowych parków, nie scala istniejących terenów zielonych, a nowe dzielnice
prezentują się jak betonowe pustynie, ozdobione tylko stylizowanymi ogródkami o niewielkiej
powierzchni.

- nie zakłada się nowych parków, nie scala istniejących terenów zielonych, a nowe dzielnice
prezentują się jak betonowe pustynie, ozdobione tylko stylizowanymi ogródkami o niewielkiej
powierzchni.

- Kolejnym ważnym problemem jest drenowanie historycznych centrów większych miast z funkcji
miejskich i mieszkalnych, ich macdonaldyzacja i disneylandyzacja oraz masowe procesy gentryfikacyjne. Centra obumierają, zmieniając się w parki tematyczne dla klasy średniej, tzw. cappuccino city. Ten trend utwierdza jeszcze propagowany przez władze mit miasta kreatywnego jako modelu rozwoju dla polskich miast. 

- Choć polepsza się estetyka fasad, remontuje się ulice i place, ustawia latarnie, obszary te stają się
coraz bardziej monofunkcyjne, służąc wyłącznie konsumpcji i rozrywce.

- W kontekście niewątpliwie poprawiającej się estetyki miast i wsi (remontowane ulice, elewacje, place, drogi, place zabaw) największym problemem jest brak uporządkowania kwestii wielkoformatowej reklamy (chaos billboardów i szyldów) oraz niedostatek budownictwa realizowanego na podstawie sensownych projektów proponujących realizacje zwykłe, ale tworzące tzw. dobry środek. 

- Jeśli polska urbanistyka jest w głębokim i pogłębiającym się kryzysie, to kryzys ten przejawia się również w skali mikro – upodobaniem do kiczu, wystawności, nieadekwatnością rozwiązań materiałowych, ich tandetą i pstrokacizną, którą nadal próbujemy tłumaczyć odreagowaniem szarzyzny PRL.

- Niska kultura architektoniczna Polski niewątpliwie wynika ze złożonych, długotrwałych procesów historycznych, ale także braku podstawowej wiedzy na temat architektury i znaczenia przestrzeni dla społeczności i jednostek.To w pierwszym rzędzie brak podstawowej edukacji architektonicznej, która powinna być wprowadzana jako wiedza o otoczeniu i środowisku już od przedszkola, a następnie wzbogacana przez włączanie wątków dotyczących architektury do wychowania plastycznego.

- Samorządy i instytucje państwowe w dużych miastach (głównie wojewódzkich) częściej stosują
instytucję konkursu do wyboru koncepcji architektonicznych i urbanistycznych. Należy jednak wskazać problem, który pojawia się niemal przy wszystkich z nich: brak należytych konsultacji społecznych, często błędne założenia i przeskalowanie inwestycji.

Raport kończy zdanie wyrażające jednak nadzieję na polepszenie sytuacji: "Warto podkreślić, że choć ogólna ocena sytuacji wiedzy i promocji architektury w Polsce nie może nie być krytyczna, to jednak daje się już dostrzec początek wielu procesów, które dają nadzieję na realną zmianę nie tylko w tworzeniu architektury, ale i w jej szerszym rozumieniu."

Cały raport do pobrania na stronie SARP

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY