REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Remont i przebudowa wyjątkowego kościoła z XVIII wieku

  • Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
  • 25 lis 2014 12:01
fot. Fotolia

W gminie Bielany (województwo mazowieckie) odnowiony zostanie zabytkowy kościół, który po remoncie będzie pełnił funkcje kulturalno-integrujące. Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w miejscowości Rozbity Kamień wpisany jest do rejestru zabytków. Parafia powstała w 1448 r., a drewniany kościół został zbudowany w 1778 roku.

REKLAMA

Gmina Bielany pozyskała na remont unijne środki w ramach Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. W ramach przyznanej dotacji przeprowadzony zostanie remont i przebudowa kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w miejscowości Rozbity Kamień. Budynek stanowi jeden z najcenniejszych przykładów architektury sakralnej z XVIII w.

Renowacji poddana zostanie również historyczna dzwonnica, a cały obiekt przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, które do tej pory nie miały możliwości poznania zabytku poprzez istniejące bariery architektoniczne. Wybudowane zostaną odpowiednie podjazdy oraz toalety z udogodnieniami. W odnowionym budynku swoje miejsce znajdzie centrum informacji turystycznej.

W planach jest budowa dwóch pomników upamiętniających historyczne wydarzenia związane z regionem. Powstanie pomnik Otto Warpechowskiego w miejscowości Paczuski Duże, pomnik Bitwy pod Sikorami w miejscowości Sikory oraz zostanie wyremontowany pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w wojnie polsko-rosyjskiej w 1920 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY