REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Remont łódzkiej kamienicy z rekonstrukcją detali architektonicznych

  • Autor: UM Łódź
  • 13 mar 2015 11:31
Remont łódzkiej kamienicy z rekonstrukcją detali architektonicznych
Łódź

Trwa remont kamienicy przy ul. Kilińskiego 84 w Łodzi. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Miasto kamienic".

REKLAMA

Eklektyczny budynek z neorenesansowymi elementami został zbudowany na przełomie XIX i XX. Jego projekt przygotował Edward Kreuzburg w 1896 roku - czytamy na oficjalnej stronie miasta uml.lodz.pl
Budynek jest obiektem czterokondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym. Układ funkcjonalny budynku został stworzony w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku - jest odpowiedzią na ówczesne zapotrzebowanie na mieszkania i odpowiada obowiązującym w tamtych czasach standardom mieszkaniowym.

Jak podaje UM Łodzi, w kamienicy w 1929 roku istniała piwiarnia Aleksandra Szyndlera. Najciekawszy czas w historii budynku przypada na latach 30. i 40., kiedy to nowi właściciele - Władysław Kroh i Otton Mezel - przejęli posesję. Mieli plany rozbudowy kamienicy, postawienia w podwórzu piętrowej łaźni i uruchomienia kina. W archiwach znajduje się wiele akt dokumentujących walkę z urzędnikami, którzy odmawiali wydania zgody na inwestycję.

W 1935 roku istniała pod tym adresem restauracja Bałtyk. Co ciekawe, lokal przetrwał wojenną zawieruchę i istniał jeszcze po 1945 roku. Restauracji towarzyszyły sklepy spożywcze i skład artykułów technicznych. W latach 60. przy ul. Kilińskiego 84 powstała pijalnia piwa.

Podczas kapitalnego remontu kamienicy, w ramach przebudowy budynku zmieni się układ funkcjonalno-użytkowy poszczególnych kondygnacji. Będą prowadzone roboty ogólnobudowlane, takie jak wymiana i wzmocnienie elementów konstrukcyjnych, wykonanie nowych ścianek działowych, dobudowa przewodów kominowych, ocieplenie ścian zewnętrznych od strony podwórza, remont elewacji frontowej z rekonstrukcją detali architektonicznych, wzmocnienie więźby dachowej, ocieplenie dachu nad częścią frontową budynku, remont poszycia i wykonanie nowego pokrycia dachu. Prowadzone będą roboty wykończeniowe - tynki, podłogi i posadzki, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, remont balustrady w klatce schodowej części frontowej, malowanie i okładziny ścienne, a także roboty instalacyjne - instalacja wodno-kanalizacyjna, gazowa, centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, elektryczna i domofonowa.

Koszt inwestycji to ponad 4,5 mln zł. Termin zakończenia prac miasto przewiduje na koniec maja 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY