REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Renowacja zabytkowego cmentarza w Hucie Starej

  • Autor: PAP
  • 28 lip 2015 16:39
Renowacja zabytkowego cmentarza w Hucie Starej
fot. pertOlly, flickr.com

W Hucie Starej (Podkarpackie) trwa renowacja położonego w lesie starego cmentarza. Prace, które finansowane są z budżetu ministerstwa kultury, wykonują wolontariusze ze stowarzyszenia "Magurycz".

REKLAMA

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, renowacja XIX i XX wiecznych nagrobków wymaga sporo pracy. "Nagrobki są przekrzywione i porośnięte przez glony, mchy i porosty. Grobowce należy wyprostować, oczyścić i zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci" - dodał.

Prace wykonują wolontariusze ze stowarzyszenia "Magurycz", które od 1987 roku organizuje letnie warsztaty poświęcone odnowie kamiennej sztuki nagrobnej. Dla młodzieży pracującej przy renowacji nagrobków jest to możliwość doskonalenia konserwatorskich technik renowacji kamiennych zabytków.

Stowarzyszenie powstało w 1986 r. z inicjatywy Szymona Modrzejewskiego. Jego celem jest odnowa zapomnianych cmentarzy, nagrobków, krzyży, kapliczek położonych na terenach niegdyś zamieszkałych przez Bojków, Łemków, a także Żydów, Polaków, Cyganów i Niemców.

Renowację zabytkowego cmentarza w Hucie Starej zainicjowała Fundacja "Światłoczułość" z położonego niedaleko Lubaczowa. Prace finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podkreślił Marszałek, turyści coraz chętniej odwiedzają stare leśne cmentarze, a szlak turystyczny znajdujący się ok. 50 m od cmentarza jest coraz częściej uczęszczany. "Staramy się dbać o stare cmentarze, ponieważ jest to ślad po dawnych mieszkańcach i dziedzictwo, które daje możliwość poznania historii" - zaznaczył.

Huta Stara to niewielka wieś położona w województwie podkarpackim, niedaleko Narola. Osada miała korzenie rzemieślnicze. Niegdyś mocno zaludniona, dzisiaj obejmuje jedynie kilka domów. Wieś została niemal doszczętnie spalona podczas walk z UPA.

W XVIII w. miejscowość słynęła z wyrobu luksusowych naczyń stołowych, żyrandoli i pucharów ze szkła kryształowego. Niewielki cmentarz położony na wzgórzu we wschodniej części wioski jest jedną z nielicznych pozostałości po osadzie

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY