REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja centrum Lublina

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2015 09:22
Rewitalizacja centrum Lublina
Jedna z koncepcji Placu Litewskiego

Nowa "tańcząca" fontanna, drewniany podest na koncerty i kawiarnię, wydłużenie deptaka - to niektóre elementy przebudowy Placu Litewskiego w centrum Lublina. Ogłoszono już przetarg na rewitalizację placu. Szacunkowy jej koszt to ok. 62 mln zł.

REKLAMA

"Plac Litewski jest, podobnie jak Stare Miasto, sercem Lublina. Po modernizacji będzie on bardziej funkcjonalny i przyjazny dla dzieci, dla rodzin, dla turystów. Chcemy, żeby tętnił życiem" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Władze miasta ogłosiły przetarg na rewitalizację Placu. Jego rozstrzygnięcie i wyłonienie wykonawcy planowane jest jeszcze w 2015 r., a zakończenie robót - wiosną 2017 r.

Plac Litewski to reprezentacyjne miejsce w Lublinie. "Prace remontowe będą tak zorganizowane, aby umożliwić odbywanie się na Placu tradycyjnie różnych uroczystości i świąt narodowych" - zapewniła wicedyrektor dyrektor wydziału inwestycji i remontów Urzędu Miasta Lublin Marzena Szczepańska.

Przestrzeń Placu Litewskiego (o powierzchni ok. 35 tys. mkw.) zostanie uporządkowana - powstanie nowy układ ścieżek i alejek, ustawione zostaną nowe ławki, posadzone będą drzewa, urządzone tereny zielone, na których będą umieszczone wieloosobowe siedziska-leżaki. Wymieniona zostanie też nawierzchnia.

W miejscu obecnej fontanny, usytuowanej w centralnej części Placu, będzie zamontowany nowoczesny i interaktywny kompleks urządzeń wodnych, z możliwością podświetlenia wody i prezentowania pokazów np. laserowych.

"To będzie fontanna +tańcząca+, w kształcie liścia. Będzie to urządzenie wyposażone w 227 dysz, które będą strzelały wodą według zadanego scenariusza. Woda będzie +tańczyła+ w rytm muzyki, prezentowanej podczas danego widowiska" - dodała Szczepańska. Na Placu zamontowane zostaną także inne, mniejsze fontanny.

Modernizacja przewiduje też wyłączenie z ruchu samochodowego fragmentu ul. Krakowskie Przedmieście i przekształcenie go w reprezentacyjny pasaż pieszy. Stanie się on przedłużeniem obecnego deptaka, który prowadzi na Stare Miasto.

W zachodniej części placu ustawiony będzie drewniany taras, rodzaj podestu, który może służyć jako scena dla różnego rodzaju koncertów, wystaw czy kiermaszy. Na tarasie będzie też mogła funkcjonować letnia kawiarenka.

Na Placu urządzony zostanie też nowy plac zabaw dla dzieci, będą też stoły do gry w szachy. Wszystkie budynki okalające plac - Poczta Główna, kościół o.o. kapucynów, budynki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej (dawne, zabytkowe pałace Lubomirskich i Rządu Gubernialnego) - mają być oświetlone. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY