REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja podkarpackiego odcinka Drogi św. Jakuba

  • Autor: PAP
  • 22 lip 2015 16:21

Do końca września ma się zakończyć rewitalizacja podkarpackiego odcinka Drogi św. Jakuba, czyli jednego z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Na szlaku pojawią się nowe tablice informacyjne, drogowskazy; zostanie wydrukowany nowy przewodnik i mapa.

REKLAMA

Podkarpacki odcinek Drogi św. Jakuba został wytyczony i oznakowany w 2011 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" w Rzeszowie na zlecenie urzędu marszałkowskiego, i włączony do europejskiej sieci Drogi św. Jakuba. Szlak biegnie na miejscu dawnego szlaku Via Regia, na trasie Korczowa-Pilzno, i łączy się ze szlakiem w woj. małopolskim.

Stowarzyszenie realizuje projekt rewitalizacji szlaku. Jak poinformował w środę na konferencji prasowej prezes "Pro Carpathii" Krzysztof Staszewski po czterech latach istnienia szlak wymaga rewitalizacji, w tym m.in. uzupełnienia brakujących lub postawienia nowych tablic informacyjnych czy drogowskazów, a także popularyzacji.

"Nadrzędną ideą zadania jest promocja tego szlaku nie tylko wśród mieszkańców całego województwa, ale i Polski, a nawet poza granicami kraju, z racji tego, że jest to szlak międzynarodowy. Wędrując tym szlakiem mijamy kolejne państwa, na drodze spotykamy pielgrzymów z różnych krajów" - mówił Staszewski.

Magdalena Hałka z "Pro Carpathii" dodała, że na szlaku pojawią się np. trzy duże tablice informacyjne, na których znajdą się informacje o zabytkach w danym mieście. W ramach rewitalizacji zostanie uzupełniona sieć drogowskazów, z informacją na temat liczby kilometrów do najbliższych miast, czy do celu głównego, oraz tabliczek ze strzałkami wskazującymi kierunek wędrówki, aby żaden pielgrzym się nie zgubił.

Ponadto do końca września zostanie wydrukowana nowa mapa i zmodyfikowany przewodnik w języku polskim, w którym znajdą się m.in. informacje dla pielgrzymów dotyczące nowych miejsc noclegowych, czy sklepów. Dodatkowo w języku polskim, angielskim i ukraińskim zostanie wydrukowany folder Drogi św. Jakuba - Via Regia.

Całkowity koszt rewitalizacji podkarpackiego odcinka Drogi św. Jakuba to prawie 73 tys. zł, z czego 65 proc. pochodzi z Ministerstwa Turystyki i Sportu, a 35 proc. z "Pro Carpathii".

Podkarpacki odcinek Drogi św. Jakuba liczy 219 km i jest najdłuższym szlakiem turystycznym w województwie. Trasę podzielono umownie na osiem etapów, które kończą się w miastach, gdzie znajduje się baza noclegowa.

Podkarpacki odcinek Drogi św. Jakuba biegnie przez atrakcyjne pod względem turystycznym i religijnym miejscowości z zabytkową architekturą, jak np. Łańcut, Przeworsk, Jarosław, Przemyśl. Objął też trzy kościoły św. Jakuba: w Korczowej, Krzemienicy koło Łańcuta i Górze Ropczyckiej. Pątnicy wędrujący tą trasą znajdą noclegi w domach pielgrzyma, rekolekcyjnych, w klasztorach i kościołach, a także w domach prywatnych; mieszkańcy bowiem chętnie goszczą u siebie pielgrzymów.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY