REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja rezydencji królewskiej w Wilanowie

  • Autor: PAP
  • 11 mar 2015 15:41

Przedstawiciele Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie opowiedzieli na środowej konferencji prasowej o planach rewitalizacji historycznego obiektu. W ramach prac rewitalizacyjnych prowadzonych w dawnej rezydencji królewskiej zostaną odrestaurowane: Królewska Sala Uczt, Gabinet o Trzech Oknach, Pokój Cichy i budynek Pompowni Muzeum Pałacu w Wilanowie.

REKLAMA

Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Paweł Jaskanis, to już kolejny projekt konserwatorski przeprowadzony z wykorzystaniem środków unijnych.

- Dzięki temu wsparciu możliwe jest realizowanie naszego programu misyjnego i edukacyjnego, wpływa ono również na zwiększenie liczby zwiedzających oraz zainteresowanie muzeum - powiedział Jaskanis.

Umowa na realizację tego projektu została podpisana w październiku zeszłego roku. Przed właściwymi pracami wnętrza i muzealia zostały odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem, część elementów np. zdemontowano.

- Celem prac jest przede wszystkim upiększenie, dlatego działaniom konserwatorskim są poddawane przede wszystkim pałacowe wnętrza i budynek Pompowni - opowiadał kierownik muzealnego działu inwestycji Maciej Bałaż.

Pompownia to stylizowany na średniowieczny zameczek pawilon parkowy zbudowany w XIX w. do zasilania fontann. W ramach projektu wyremontowane mają zostać również dachy nad południowym skrzydłem pałacu oraz budynkiem Kordegardy.

- Jeżeli chodzi o wnętrza, wchodzimy z pracami do tych najcenniejszych, najstarszych części pałacu, czyli Sali Uczt, Gabinetu o Trzech Oknach i Pokoju Cichego. W tym ostatnim odbywały się dawniej tajne narady, prawdopodobnie także przed kampanią wiedeńską. Wiele informacji o Pałacu, także naukowych będzie również dostępnych w internecie, w tym część zdigitalizowanych muzealiów i wnętrz - relacjonował Bałaż.

W ramach projektu planowane jest także dostosowanie oferty muzealnej dla niepełnosprawnych m.in. poprzez stworzenie specjalnych aplikacji dla osób z niepełnosprawnością wzroku - niewidzących i niedowidzących. - Dzięki nim będą mogli wirtualnie zwiedzać Pałac w Wilanowie. Planujemy też specjalne aplikacje na smartfony umożliwiające zwiedzanie parku - dodał muzealnik.

Jak mówił, zamknięcie prac planowane jest do końca sierpnia, we wrześniu projekt ma zostać rozliczony. - Efekty zakończonych prac zwiedzający będą mogli podziwiać po wakacjach - zapowiedział Bałaż.

Obecna na konferencji podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Monika Smoleń podkreśliła, że projekt to już szósta transza prac w Wilanowie realizowanych ze środków europejskich. - Tym razem opiewa na kwotę prawie 20 mln zł. W sumie od 2005 r. z funduszy tych Wilanów otrzymał prawie 80 mln zł. To duża kwota i z różnych źródeł, bo zarówno Unii Europejskiej, jak i Mechanizmów Finansowych Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki tym kolejnym etapom i różnym możliwościom, jakie te środki dają możemy dziś oglądać Wilanów po wielu pracach, a kolejne nadal trwają - mówiła Smoleń.

W jej ocenie warto mówić o tym, jak wiele inwestycji kulturalnych udaje się realizować dzięki środkom unijnym. - To prawdziwy boom inwestycyjny. W latach 2007-2013 z funduszy unijnych tylko na kulturę i ochronę dziedzictwa przeznaczyliśmy ponad 1,3 mld euro, to pokazuje jaka jest skala inwestycji, a także potrzeb oczywiście - podsumowała podsekretarz stanu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY