REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja warszawskiej Pragi za 1,5 mld zł

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2015 16:10

Na rewitalizację Pragi Północ, Południe i Targówka przeznaczonych będzie do 2022 r. niemal 1,5 mld zł.

REKLAMA

Niemal 1,5 mld zł ma być przeznaczone do 2022 r. na rewitalizację warszawskiej Pragi Północ, Pragi Południe oraz Targówka. Do odnowienia przeznaczono kilkadziesiąt kamienic.

- Rewitalizacja to nie tylko odnowienie, ale i zmiana charakteru tak, aby ludzie się tu sprowadzali - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zaznaczyła, że do rewitalizacji przeznaczonych jest kilkadziesiąt kamienic. Mieszkania w nich będą wynajmowane tak, żeby umożliwić zróżnicowanie społeczne mieszkańców. - Praga cierpi, ponieważ zróżnicowanie ciągle jest za małe - zaznaczyła.

Warszawa chce też zachęcać do odwiedzania prawobrzeżnej części Warszawy i mieszkania w tych dzielnicach, inwestując w obiekty takie jak Muzeum Warszawskiej Pragi, czy budując nową siedzibę Sinfonii Varsovii.

W rewitalizacji ważne będą nie tylko jednak chęci i środki z budżetu miejskiego. Prezydent zaznaczyła, że budując metro i ułatwiając komunikację dzielnicy z innymi częściami miasta, władze chcą zachęcić inwestorów do działania. - Myślę, że dzięki komunikacji inwestorów będzie coraz więcej - powiedziała prezydent Warszawy.

Wśród konkretnych pomysłów na rewitalizację warszawskiej Pragi Północ jest np. stworzenie pasażu, który prowadziłby rejonami zajmowanymi dziś w większości przez podwórka kamienic. Pasaż zaczynałby się przy ul. Targowej, a prowadziłby aż do ul. Zaokopowej. Należące do miasta przedwojenne budynki, jakie się w tamtych rejonach znajdują, mogłyby - jak mają nadzieję władze Warszawy - przyciągnąć przedstawicieli wolnych zawodów. Jest też pomysł, by w tamtych rejonach znalazły się przestrzenie dla lokalnych rzemieślników. - Rzemiosło to potencjał Pragi. (...) Warto, żeby zaistniała współpraca między starszymi mistrzami a młodymi przedsiębiorcami - zwracała uwagę przewodnik Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, która w sobotę prowadziła wycieczkę po Pradze.

Chudyńska-Szuchnik podsumowała, że w ramach rewitalizacji przewidziane są szeroko zakrojone działania. To m.in. renowacja budynków, zapewnienie oferty kulturalnej, poprawa jakości przestrzeni wspólnej (m.in. remonty chodników, działania na rzecz zieleni miejskiej, budowa placów zabaw), ale i zachęcanie osób o różnorodnym wykształceniu i profilu zawodowym do zamieszkania na Pradze. Zwróciła jednak uwagę na różnice w podejściu do rewitalizacji między osobami, które mieszkają na Pradze od pokoleń a osobami, które przeprowadziły się tam w ostatnich latach w ramach tzw. "mody na Pragę". - Mam wrażenie, że ich potrzeby nie do końca idą w parze. Mają inne pomysły na tą samą przestrzeń. Tu potrzeba kompromisu i dogadania się, co też jest ważnym społecznym wyzwaniem - zaznaczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY