REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewolucja przy Dworcu Centralnym - będzie przejście naziemne

  • Autor: Propertydesign.pl / tvnwarszawa.tvn24.pl
  • 25 wrz 2015 13:47
Rewolucja przy Dworcu Centralnym - będzie przejście naziemne
Dworzec Centralny, Warszawa, fot. PKP

Warszawski Ratusz zapowiada wytyczenie przejścia dla pieszych przez Al. Jerozolimskie przy Dworcu Centralnym - informuje tvnwarszawa.tvn24.pl. O zdanie na temat przejść podziemnych przy Dw. Centralnym pytaliśmy architektów już niejednokrotnie. Zarówno oni, jak i mieszkańcy stolicy chcą chodzić po ziemi... a nie pod nią.

REKLAMA

Jak podkreśla ZDM, Al. Jerozolimskie są dziś ulicą skrajnie nieprzyjazną dla pieszych. Głównym elementem przebudowy skrzyżowania będzie więc wyznaczenie naziemnych przejść dla pieszych przez ul. E. Plater (po północnej stronie skrzyżowania, w rejonie dworca) i przez Al. Jerozolimskie (po zachodniej stronie skrzyżowania) - podaje tvnwarszawa.tvn24.pl.

- Przejścia podziemne w centrum Warszawy są szokujące, śmierdzące, a ludzie czują się poniżeni, gdy muszą z nich korzystać - to ważny głos Natalii Paszkowskiej, architekt z warszawskiej pracowni WWAA, w dyskusji o wartościowej przestrzeni publicznej.

Podobnego zdania jest architekt Wojciech Popławski. W 2004 roku OP Architekten wzięło udział w konkursie organizowanym przez m.st. Warszawę na przebudowę skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, czyli Ronda Dmowskiego. Praca otrzymała jedynie wyróżnienie honorowe i została oceniona jako "oryginalne, choć kontrowersyjne rozwiązanie przestrzenne". Dlaczego?

Bo architekci proponowali zamianę - ludzie mieliby chodzić po ziemi, a samochody przejeżdżać przez rondo tunelem.

- Piesi są pokrzywdzeni, ponieważ muszą korzystać z podziemnych, zatłoczonych i dość nieatrakcyjnych przejść, tracąc kontakt z miastem, gubiąc orientację w przestrzeni. W Europie Zachodniej zdecydowanie odchodzi się od takich rozwiązań - mówił Wojciech Popławski z OP Architekten.

Natalia Paszkowska podkreśla, że przejścia podziemne w centrum Warszawy to palący problem w kontekście nowoczesnego miasta, które musi dawać równe szanse ludziom czy to niepełnosprawnym, na rowerach, czy z małymi dziećmi w wózkach. - Nikt w Europie nie chodzi pod ziemią, tylko po ulicy i chodnikach - mówiła Paszkowska.

Co zmieni się przy Dworcu Centralnym?

Pomiędzy jezdniami Al. Jerozolimskich poszerzone zostaną azyle, a dla pieszych wyznaczone zostaną dodatkowe dojścia do przystanków tramwajowych przy Dworcu Centralnym. Mają powstać pomiędzy zadaszeniami przejść podziemnych a jezdnią. Prace przy przebudowie mają ruszyć w przyszłym roku. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY