REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewolucja w projektowaniu stadionów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 lut 2015 13:42
Rewolucja w projektowaniu stadionów
Arena Lublin, fot. Estudio Lamela
Rewolucja w projektowaniu stadionów
Rewolucja w projektowaniu stadionów
Rewolucja w projektowaniu stadionów
Rewolucja w projektowaniu stadionów
Rewolucja w projektowaniu stadionów
Rewolucja w projektowaniu stadionów
Rewolucja w projektowaniu stadionów

Przez ostatnie 20 lat sporo zmieniło się w projektowaniu stadionów, chociażby ich wielkość. Teraz buduje się trochę mniejsze. Miała miejsce rewolucja jeśli chodzi o zmianę myślenia o użytkowniku, któremu chce się zapewnić lepsze warunki i nie ma już miejsc stojących - mówi Pierluca Roccheggiani, dyrektor zarządzający w Estudio Lamela Polska

REKLAMA

Pierluca Roccheggiani zwraca również uwagę na to, że obecnie lepsza są warunki ewakuacyjne / przeciwpożarowe. - Stare stadiony były mniej bezpieczne dla wszystkich. Wszyscy pamiętamy co się stało w 1985 roku na brukselskim stadionie Heysel - przypomina architekt.

O jakich jeszcze trendach możemy mówić w kontekście projektowania obiektów sportowych? - Ważne jest zapewnienie optymalnej widoczności z każdego miejsca, tak aby widz nie odniósł wrażenia, że jest zbytnio oddalony od widowiska. Ze względu na to coraz częściej w nowych stadionach rezygnuje się z bieżni, która oddalała widza o płyty boiska. Teraz całe rodziny przychodzą na rozgrywki sportowe. Muszą czuć się komfortowo, swobodnie i bezpieczni - zauważa.

Architekt podkreśla, że coraz częstszym zjawiskiem jest także projektowanie stadionów, tak aby stały się wielofunkcyjną areną, a nie tylko miejscem rozgrywek sportowych. - Wprowadzane są również funkcje komercyjne. Widzowie mają kupować. Stąd lokale handlowe czy gastronomiczne działające nie tylko w trakcie meczu, ale na co dzień - dodaje.

Który stadion w Europie wyznacza współczesne trendy projektowe? - Prawdopodobnie Amsterdam Arena. To stadion  i zarazem centrum handlowe. Poza tym pod murawą zlokalizowano dwupoziomowy parking, obok obiektu znajduje się też drugi parking. Ma stację metra. To budynek wielofunkcyjny działający przez cały tydzień. Jest dobrze przystosowany do organizowania tam koncertów - zauważa.

Roccheggiani podkreśla, że koncepcja tego stadionu, jego zarządzanie doprowadziło do zmiany myślenia o projektowaniu obiektów sportowych. - To jest najważniejszy trend - dodaje.

Taka będzie przyszłość obiektów sportowych zarówno tych dużych, jak i mniejszych? - Mniejsze obiekty powinny myśleć o funkcji komercyjnej, szczególnie gdy są dobrze zlokalizowane. To jednak podnosi koszt budowy, szczególnie gdy planuje się wykorzystywać je również do organizacji koncertów - zauważa.

Architekt urodził się we Włoszech i widzi ile stadionów w jego ojczystym kraju buduje się za pieniądze inwestorów prywatnych. - Stadiony nie są miejskie. Przedsiębiorca podpisuje umowę z miastem na użytkowanie wieczyste gruntu na którym buduje obiekt sportowy, ale z częścią handlową, bo stadion musi zarabiać - zaznacza.

Jeśli w mieście jest słynna drużyna piłkarska to znajduje się tam sklep tematyczny, muzeum klubu itd. - Tak skonstruowana jest m.in. funkcja komercyjna powstającego stadionu dla Juventusu Turyn czy AS Romy - wskazuje.

Estudio Lamela zrealizowała stadion miejski MKS Cracovia w Krakowie, a jednym z ostatnich projektów jest stadion miejski Arena Lublin.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY