REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rosja chce zmniejszenia pomnika w Smoleńsku o ponad połowę

  • Autor: TVP Info / MKiDN
  • 17 paź 2014 18:34
Polski projekt pomnika w Smoleńsku, fot. mkidn.gov.pl

Projekt autorstwa Andrzeja Sołygi, Dariusza Śmiechowskiego i Dariusza Komorka jeszcze w 2012 r. wygrał międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Pomnik ma 100 m długości - według Rosjan, jest za duży i nie może powstać w takim kształcie - podała TVP Info.

REKLAMA

Rosja uznała, że pomnik, który ma stanąć na miejscu katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, jest za duży i zaproponowała zmniejszenie jego rozmiarów – poinformował minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski - czytamy na TVP.info

Jak podało dziś TVP Info, Medinski na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie oświadczył: Otrzymaliśmy projekt pomnika o długości 100 metrów. Jego realizacja jest niemożliwa z technicznego punktu widzenia, gdyż naruszyłoby to przepisy bezpieczeństwa, związane z ruchem samochodowym.

Szef resortu kultury Rosji ujawnił, że strona rosyjska zaproponowała zmniejszenie pomnika do 40 metrów.

W jury „Międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.” zasiadali zarówno architekci z Polski, jak i z Rosji: prof. Adam Myjak (przewodniczący), prof. Grzegorz Kowalski, prof. Marek Budzyński, Ewa Komorowska, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, Stefanie Amparo Weinmayr, Hartmut Stielow i Mariusz Knorowski.

Więcej na: TVP.info

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY