REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ruchome sufity na CKK Jordanki

  • Autor: UM Toruń
  • 26 paź 2015 09:05
Ruchome sufity na CKK Jordanki
CK Jordanki, fot. UM Toruń
Ruchome sufity na CKK Jordanki
Ruchome sufity na CKK Jordanki
Ruchome sufity na CKK Jordanki
Ruchome sufity na CKK Jordanki
Ruchome sufity na CKK Jordanki

Centrum kulturalno-kongresowe na Jordankach w Toruniu zaprojektowało hiszpańskie biuro architektoniczne Menis Arquitectos. Aby zapewnić odpowiednią akustykę sali, na Jordankach zaprojektowano ruchome sufity.

REKLAMA

Jak informuje oficjalny portal miejski Torunia, na ruchome sufity składa się na nie pięć brył pełniących rolę ekranów akustycznych, które poprzez zmianę wysokości podwieszenia będą zmieniały kubaturę sali koncertowej, a przez to czas pogłosu. System podnoszenia i opuszczania kopuł napędzany jest przez pięć zespołów wciągarek po sześć sztuk w zespole.

Każda z pięciu kopuł części sufitu ruchomego jest zbudowana z szkieletowej konstrukcji stalowej pokrytej blachą stalową wraz zbrojeniem. Powierzchnia zewnętrzna płaszcza kopuły została pokryta betonem metodą natryskową. Dla uzyskania niepowtarzanej faktury kopuły były ręcznie skuwane.

Ze względów technicznych dwa ekrany akustyczne napędzane są układem o przełożeniu 1:1. Są to kopuły oznaczone numerem 1 i 2. Wciągarka jest prostą konstrukcją. Składa się z belki na końcu której zainstalowany jest siłownik śrubowy. Druga strona belki zawiera koła przez które przewija się lina na której wisi kopuła. Układ jest zdublowany. Jeden siłownik śrubowy ciągnie dwie liny, liny przewijają się przez zblocze i zamocowane są do wahaka na kopule.

Pozostałe kopuły napędzane są wciągarkami, które mają układ zblocza. W tym przypadku siłownik porusza wózek z kołami przewojowymi. Jeden z końców liny zamontowany jest do korpusu wciągarki, i poprzez koło przewojowe i koło kierunkowe podpięty jest do kopuły. W tym przypadku przełożenie zblocza wynosi 2:1. Wszystkie końce lin są zamocowane poprzez czujniki siły. Czujniki siły mają zakres do 100 kN. Ruch wózka wciągarki ograniczony jest poprzez zestaw czterech wyłączników krańcowych. Dwa z nich ograniczają ruch podczas normalnej eksploatacji. Dwa są jako wyłączniki bezpieczeństwa.

Prędkość przejazdu jest stała i wynosi 0,03 m/sek. Obsługa jazd kopuł będzie odbywać się na dwa sposoby: poprzez zdefiniowane wcześniej współrzędnej zapisane w recepturach lub manualnie.

Prace budowlane na Jordankach trwają od kwietnia 2013 r. Docelowo powstanie tu obiekt o niespotykanej architekturze, zaprojektowany przez światowej sławy hiszpańskiego architekta Fernando Menisa z hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos. 

Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Torunia. Generalnym wykonawcą wartej 157, 97 mln zł (brutto) inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (lider) – Acciona Infrastruktura (partner).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY