REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rusza rozbudowa stacji Warszawa Gdańska

  • Autor: PAP
  • 17 lip 2015 13:45
Rusza rozbudowa stacji Warszawa Gdańska
fot. Fotolia

Dodatkowy peron, dodatkowe tory, a także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych - taki ma być efekt rozpoczętych w piątek prac budowlanych na stacji Warszawa Gdańska. Prace mają się zakończyć do 21 grudnia 2015 r.

REKLAMA

- Nowy, trzeci peron na stacji Warszawa Gdańska będzie wyposażony w nową wiatę i system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a także w system oznaczeń dotykowych dla niewidomych. Na peron będzie można dostać się windą lub schodami - powiedział w piątek na konferencji prasowej członek zarządu Polskich Linii Kolejowych, dyrektor ds. realizacji inwestycji Marcin Mochocki.

Dodał, że rozbudowa stacji Warszawa Gdańska ma pozwolić także na integrację kolei z komunikacją miejską: metrem, tramwajami i autobusami.

W ramach rozbudowy stacji przebudowanych zostanie także 8 km torów w północnej części stacji, używanych głównie przez pociągi towarowe, 19 rozjazdów oraz 10 km sieci trakcyjnej. Projekt obejmuje również przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

- Dzięki rozbudowie Warszawy Gdańskiej przepustowość tej stacji zwiększy się o ponad 50 proc. - powiedział prezes zarządu Trakcja PRKiI Jarosław Tomaszewski, która na zlecenie PKP PLK realizuje inwestycje.

Przebudowa Warszawy Gdańskiej o wartości ponad 53 mln zł, jest pierwszym projektem realizowanym w stolicy ze środków nowego, unijnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych Connecting Europe Facility (CEF).

Inwestycja realizowana na stacji Warszawa Gdańska to pierwszy krok do planowanej modernizacji warszawskiego węzła kolejowego.

- Warszawski węzeł kolejowy ulegnie całkowitej metamorfozie przebudujemy większość pasażerskich przystanków kolejowych, przebudujemy linie średnicową pomiędzy Warszawą Wschodnią i Warszawę Zachodnią wraz z wszystkim obiektami inżynieryjnymi takim jak mosty czy wiadukty - powiedział Mochocki.

Poinformował, że w ramach planowanej modernizacji warszawskiego węzła kolejowego w przyszłym roku rozpoczną się z prace na małej i dużej linii obwodowej, czyli na liniach od Warszawy Gdańskiej do Warszawy Zachodniej i od Warszawy Gdańskiej do Warszawy Gołąbki.

- To także start modernizacji odcinka Warszawa Zachodnia - Grodzisk Mazowiecki z przebudową z m.in. stacji w Pruszkowie, Piastowie czy w Brwinowie. Przetargi na te oba projekty planujemy uruchomić na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2015 r. i w zależności od procedury przetargowej prace ruszą albo w drugim lub w trzecim kwartale 2016 r. - powiedział Mochocki.

Po zakończeniu tych prac rozpocznie się modernizacje linii średnicowej, czyli linii pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią. -Start tych pracy planowany jest na przełom 2018 r. i 2019 r. a zakończenie robót to 2021 r lub 2022 r. w zależności od przyjętego fazowania robót, co jeszcze będzie ustalone z władzami Warszawy - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY