REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rynek "Od.Nowa" w Jaworznie najlepszą przestrzenią publiczną

  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 02 wrz 2014 11:53
Rynek "Od.Nowa" w Jaworznie najlepszą przestrzenią publiczną
fot. Jaworzno.pl

Rynek "Od.Nowa" w Jaworznie zwyciężył w internetowym głosowaniu na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego 2014 r. W trwającym przez miesiąc plebiscycie oddano łącznie ponad 12 tys. głosów - podał urząd marszałkowski w Katowicach.

REKLAMA

Do tegorocznej, piętnastej edycji konkursu zgłoszono 45 realizacji z 34 gmin, m.in. skwery, ścieżki, zagospodarowania terenów czy przebudowy budynków. Głosowanie internetowe trwało przez cały sierpień.

Każdy internauta mógł przyznać punkty trzem wybranym inwestycjom. Rynek w Jaworznie otrzymał ich ponad 9,6 tys. Na kolejnych miejscach znalazły się: rozbudowa ścieżki dydaktycznej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie (ponad 6,9 tys. punktów) oraz skwer w centrum Koszęcina, w pobliżu siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" (prawie 5 tys. punktów).

Dzięki realizacji projektu "Rynek Od.Nowa - rewitalizacja śródmiejskiej przestrzeni publicznej" plac w centrum Jaworzna zyskał całkiem nowe oblicze - stał się wizytówką gminy i miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców. Miejskie meble sąsiadują tu z zielenią i elementami małej architektury. Na placu pojawiła się m.in. fontanna, zegar wodno-słoneczny i efektowne oświetlenie. Swoje miejsce znalazły tu także tradycyjne symbole miasta m.in. ośmiometrowy jawor, pod którym siedzi jeden z drwali z jaworznickiego herbu.

Inwestycja została zrealizowana przy współudziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Ponad 12 mln zł dotacji pochodziło z puli przeznaczonej w Programie na rewitalizację obszarów zdegradowanych. Aby uczynić rynek miejscem bardziej przyjaznym dla pieszych, miasto wydało ponad 100 mln złotych na przebudowywanie układu drogowego, co skutkowało wyprowadzeniem samochodów ze ścisłego śródmieścia.

Internetowe głosowanie to tylko część konkursu, w którym nagradzane są najlepsze rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne w regionie. Wkrótce jury w składzie: marszałek woj. śląskiego oraz członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej przyzna nagrody w czterech kategoriach: przestrzeni publicznej, zrewitalizowanej przestrzeni publicznej, obiektu użyteczności publicznej i zrewitalizowanego obiektu użyteczności publicznej. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w ramach Śląskich Dni Architektury w październiku br.

W zeszłorocznej edycji głosowania internetowego na najlepszą przestrzeń publiczną wygrała rozbudowana siedziba wydziału farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu. O tytuł walczyło wówczas 36 realizacji z 27 gmin.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY